Olga Tokarczuk w klubie książki Natalie Portman

Już od jakiegoś czasu Natalie Portman gromadzi wokół siebie wierne grono miłośników literatury. Wszystko to za sprawą jej instagramowego klubu książki Natalie’s Book Club, który – swoją drogą – obserwuje aż 80 tysięcy użytkowników! I choć pojawia się tam naprawdę wiele inspirujących treści, dwa dni temu wszyscy oczekiwali tylko na jedno. Na Olgę Tokarczuk, która miała być jednym z pierwszych gości na profilu aktorki!

Reklama

Rozmowa Natalie Portman i Olgi Tokarczuk odbyła się 10 stycznia 2023 roku w ramach wspólnego live’a na Instagramie. Noblistka opowiedziała w nim m.in., że ulubiona książka aktorki – „Prowadź swój pług przez kości umarłych” – została napisana równocześnie z obszernym dziełem „Książki Jakubowe”.

- To był ogromny zaszczyt móc porozmawiać z Olgą Tokarczuk, autorką książki z naszego wrześniowego wyboru i laureatką Nagrody Nobla za 2018 r. Uwielbiam naszą dyskusję na temat tego, jak ludzie są w naturalny sposób połączeni z drzewami, rzekami i zwierzętami. I wciąż jestem pod wielkim wrażeniem tego, że Olga napisała „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, równolegle pracując nad „Księgami Jakubowymi”- napisała Natalie Portman na profilu „Natalie’s Book Club”.

I musimy przyznać, że my także jesteśmy pod wrażeniem, zwłaszcza że wywiad zdradził nam kilka ciekawostek na temat Olgi Tokarczuk, jej podejścia do świata i samej twórczości literackiej.

 

Dlaczego Olga Tokarczuk musiała walczyć z literacką schizofrenią?

W nawiązaniu do wątku równoległego tworzenia dwóch, niezwykle błyskotliwych i trudnych dzieł, Olga Tokarczuk wyznała, że obecnie nie zdecydowałaby się na taki krok.

- To był pewien rodzaj schizofrenii – powiedziała Olga Tokarczuk.

Pisarka zaznaczyła jednak, że choć „Księgi Jakubowe” wymagały od niej ogromnego historycznego przygotowania, to właśnie „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wydawał się jej ważniejszy i bliższy.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” i apel Olgi Tokarczuk 

Temat bezsensownego cierpienia zwierząt od zawsze zajmował wyjątkowe miejsce w sercu Olgi Tokarczuk.

Postanowiła więc stworzyć Janinę Duszejko, kobietę bezkompromisową, niezależną, nieskrępowaną i nie przez przypadek umieszczoną w kategorii wieku 60 + - w końcu w mediach królują przede wszystkim osoby młode, zatem czas znaleźć miejsce na dojrzałość.

- Wciąż robię to samo, tylko różnymi sposobami. Czasem już mam tego dosyć. Chcę powiedzieć, że jest jeden świat, w którym wszyscy jesteśmy połączeni w sposób, którego jeszcze nie rozumiemy. Wierzę w naukę i wierzę, że kiedyś znajdziemy wyjaśnienie na to, jak jesteśmy połączeni z przyrodą – wyznała Olga Tokarczuk.

Całą rozmowę Natalie Portman i Olgi Tokarczuk możemy obejrzeć na instagramowym koncie Natalie’s Book Club.