Olga Tokarczuk kłania się Ukraińcom i Ukrainkom

Polska noblistka odebrała 23 lutego tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Dużą część swojego uroczystego wykładu Olga Tokarczuk poświęciła sytuacji w Ukrainie.

Reklama

- Chciałabym pokłonić się nisko Ukrainkom i Ukraińcom brutalnie zaatakowanym przez moskiewski reżim - rozpoczęła swój wykład pisarka.

I choć brakuje słów na takie barbarzyństwo, chcę wyrazić moją i naszą solidarność, wsparcie i dodać im otuchy. Atak na wolną Ukrainę jest dla mnie atakiem na Europę – podkreśliła polska noblistka. – Stan wojenny nie ma granic. Raz rozpoczęta wojna będzie siedziała w naszych umysłach, aż nie zrobimy wszystkiego, żeby ją zakończyć.

Jurij Andruchowycz - ukraiński pisarz o nienawiści Władimira Putina 

Głos w sprawie ataku Rosji na Ukrainę zajął również znany ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz. 

- Putin często improwizuje. Jeśli widzi, że wszystko idzie po jego myśli, natychmiast zmienia cele na jeszcze większe, podwyższa stawkę. To wygląda bardzo źle - mówił kilka dni temu Jurij Andruchowycz w rozmowie z Rzeczpospolitą. 

- Chyba wszedł w taką fazę swojej manii, że teraz wszystko mu się udaje. I on się zemści na tych wszystkich Ukraińcach za ich kpiny, dwa razy rewolucję mu urządzaliśmy w Kijowie, bo nie chcieliśmy jego marionetek. On pamięta, ma kolekcję swoich urazów. Dlatego tak nas nienawidzi. Nienawidzi całego narodu, nienawidzi państwowości ukraińskiej, uważa, że takiej w ogóle nie powinno być na tym świecie. Teraz ta straszna prawda objawiła się w całej okazałości.

Ukraiński pisarz dodał, że jeśli Zachód nie zareaguje szybko i zdecydowanie, wojna może nie skończyć się w Ukrainie. 

- Putin pójdzie dalej. Do granic Unii Europejskiej. I Ukraina może przestać istnieć.

Rusłana Łyżyczko - ukraińska piosenkarka, polityczka, ambasadorka dobrej woli UNICEF

Rusłana Łyżyczko odniosła się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę w poście udostępnionym na Facebooku.

- Nadszedł czas, w którym trzeba nabrać sił i zdać sobie sprawę, że wojna z Ukrainą się zaczęła. Wiem na pewno, że świat stanie po stronie zjednoczonej Ukrainy. Wiele lat pracowaliśmy, aby współczesny świat wybrał Ukrainę jako kraj, który od wieków cierpi przez rosyjski reżim. Świat nas czuje i nam pomoże. Wszyscy będą działać, aby powstrzymać wojnę - napisała wokalistka.

Jednocześnie zapowiedziała, że na swoim profilu będzie na bieżąco aktualizować informacje o tym, co należy zrobić w obliczu wojny.

Teraz najważniejsza jest wiedza na temat dokładnych działań lokalnej obrony. Zbieram teraz informacje, jak należy postępować i będę to tutaj publikować. Podczas Majdanu, kiedy miejsce miały niebezpieczne wydarzenia, to jedyne co nam pomogło, to skoordynowane działania, jasny podział obowiązków. Najważniejsze informacje, to te pozyskane z oficjalnych źródeł lub naocznych świadków. 

Stephen King - amerykański pisarz solidarny z Ukrainą

Autor „Lśnienia” dziś w nocy zamieścił na Twitterze wpis, który trudno odczytywać inaczej niż jako gest solidarności z Ukrainą.

Czego większość z nas nauczyła się jako dzieci na placu zabaw: nie stoisz z boku, gdy duże dziecko bije małe dziecko. Możesz przy okazji przyjąć cios lub dwa, próbując powstrzymać dużego dzieciaka, ale tak należy zrobić.

Weronika Marczuk apeluje o opamiętanie

Urodzona w Kijowie Weronika Marczuk w dramatycznym wpisie zamieszczonym na Instagramie apeluje o opamiętanie.

- Jednak… WOJNA …! To nie człowiek, to NIELUDZI. Niech Bóg ma w opiece Ukrainę, ludzi, niech ma w opiece wszystkich nas - napisała.

Bombardowania są wszędzie, wprowadzono już stan wojenny, czołgi wjeżdżają i z Białorusi i z Rosji i z Krymu … Na zdjęciu Charkow. Zatrzymajcie się, błagam, nie niszczcie życia, chociaż nie krzywdźcie ludzi.

Małgorzata Kożuchowska solidarna z Ukrainą

- Ukraino, nie jesteś sama! - zaczęła swój wpis na Instagramie aktorka Małgorzata Kożuchowska. - Łzy niedowierzania, że to się dzieje!

NIE dla chorych ambicji i imperialistycznych zapędów Putina! Mam nadzieję, że Europa i cały świat będą silne i odważne w odpowiedzi na tę zbrojną agresję! Bracia Ukraińcy jesteśmy z Wami! My Polacy wiemy, co to wojna i radziecka okupacja. NIGDY WIĘCEJ WOJNY!!!

 

Annie Lennox dzieli się mroczną refleksją

Szkocka wokalistka zamieściła na Instagramie pełen mrocznych i brutalnych przemyśleń post na kilka godzin przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji.

- Teraz, gdy czołgi, żołnierze i machina wojenna są u progu wkroczenia do Ukrainy… co teraz? [...] Zbiorowa trauma cierpienia bólu, żalu, udręki i rozpaczy dla niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci? Jaką cenę muszą zapłacić zwykli ludzie za koszmarne szaleństwo i brutalność „inwazji” i „wojny”? - napisała Lennox. 

Przepraszam za tę mroczną refleksję, ale miałam przywilej żyć w „spokojnych” czasach od urodzenia – dekadę po zakończeniu drugiej wojny światowej – w sumie 67 lat. W żaden sposób nie biorę tego za pewnik i dlatego uważam pojęcie „wojny” za niedopuszczalne odrażające barbarzyństwo. Przepraszam przyjaciele, po prostu musiałam to wyrazić.

Cher ostrzega przed mocarstwowymi zapędami Putina

Słynna wokalistka również dołączyła do grona osób związanych z kulturą, które zabrały głos w sprawie Ukrainy. Cher na Twitterze pokusiła się jednak o minianalizę sytuacji geopolitycznej.

- Putin to despota, bohater Trumpa. Jeśli Putin będzie miał szansę, będzie pożerał suwerenne kraje, dopóki nie wskrzesi Związku Radzieckiego - napisała.

Cardi B wywołana do tablicy

Jeden z fanów amerykańskiej raperki wywołał ją do tablicy na Twitterze, pytając ją w poście o to, co sądzi na temat wtedy jeszcze potencjalnej agresji Rosji na Ukrainę (post zamieszczono 22 lutego). Cardi B napisała:

Chciałbym, żeby ci światowi przywódcy przestali wariować na punkcie władzy i naprawdę pomyśleli o tym, kogo naprawdę dotykają ich działania (obywateli). poza tym cały świat jest w kryzysie. Wojna, sankcje, najazdy powinny być ostatnimi rzeczami, o które ci przywódcy powinni się martwić.