"Księgi Jakubowe"na liście bestsellerów „New York Timesa”

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft trafiły do amerykańskich księgarni 1 lutego 2022 i w mgnieniu oka stały się jedną z najczęściej kupowanych książek w USA. Dziesiąte miejsce na liście bestsellerów „New York Timesa” to nie lada wyróżnienie, co nie umknęło także samej autorce.

Reklama

- Wybaczcie, ale takimi informacjami musimy się z Wami podzielić. „Księgi Jakubowe” po 10 dniach od premiery na 10. miejscu bestsellerów „New York Timesa” i na 5. wedle zestawienia amerykańskich księgarni niezależnych! - czytamy na mediach społecznościowych Fundacji Olgi Tokarczuk.

Proza polskiej Noblistki potrzebowała zaledwie kilkunastu dni, by zakochała się w niej cała Ameryka. Jennifer Croft w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” przyznała, że świat wykreowany przez „Księgi Jakubowe” jest dla niej ukojeniem.

- Pod koniec „Ksiąg Jakubowych” dzieje się tak wiele złego, umiera wielu ludzi. Płakałam, tłumacząc te fragmenty, ale rytm prozy był dla mnie ukojeniem. Uwielbiam sposób, w jaki opisuje podziemne połączenia, świat grzybów i roślin. W „Księgach Jakubowych” stworzono odrębny świat, w którym wszystko się ze sobą łączy. Proza jest jednocześnie lokalna i uniwersalna – wyznaje Jennifer Croft.

Książki Olgi Tokarkucz podbija serca krytyków na całym świecie

Olga Tokarczuk od lat zachwyca wymagających czytelników swoją niesamowitą wizją świata. Niecodziennie połączenia wątków i przepiękne zawijasy językowe są nie tylko wzruszające, ale przede wszystkim bliskie naturze. Być może to właśnie dlatego „Księgi Jakubowe”, jedno z najbardziej obszernych dzieł autorki, stały się swoistą biblią prozy XXI wieku.

- Niesforna, przytłaczająca i niezwykle ekscentryczna, pełna wyrafinowanego, rubasznego i ludycznego dowcipu. Tu wszystko jest traktowane zarówno na poważnie, jak i sprowadzane do absurdu. (...) Badacze literatury jeszcze przez dziesięciolecia będą zmagać się z jej wątkami – pisze Dwight Garner, z „The New York Timesa”.

"Księgi Jakubowe" wprost  rozbłysnęły w karierze Olgi Tokarczuk. W 2015 roku polska Noblistka została dzięki nim obdarowana nagrodą Nike, a sześć lat później, w listopadzie 2021 roku -  książka pojawiła się na półkach księgarni w Wielkiej Brytanii, gdzie również spotkała się z wielką aprobatą czytelników. Według „The Guardian” twórczość autorki może być punktem zwrotnym w życiu wielu osób.

Dzieło zostało przetłumaczone także na język szwedzki, niemiecki, francuski, ukraiński i niderlandzki.