Teleskop Jamesa Webba - 7 najlepszych fotografii wszechświata 2022
Już od pierwszego dnia swojej działalności Teleskop Jamesa Webba dostarczył ludzkości całą serię najdokładniejszych i najwyraźniejszych fotografii obiektów kosmicznych w historii. Często osiągnięcia urządzenia przekraczały wręcz pokładane w nim oczekiwania.
Np. jak wtedy, gdy w lipcu tego roku Teleskop Webba uchwycił galaktykę GLASS-z13, najstarszy tego typu obiekt zaobserwowany kiedykolwiek przez człowieka. Wiek galaktyki szacowany jest na 13,5 mld lat.
Później teleskopowi udało się także sfotografować tzw. „Filary Stworzenia”, które dzięki jakości obrazu okazały się jednym z najbardziej spektakularnych widoków kosmosu w historii.
NASA nie jest jednak jedyną instytucją zdolną dostarczyć wysokiej jakości zdjęcia wszechświata. Niekiedy udaje się to także indywidualnym obserwatoriom i astrofotografom, którzy wykonują oszałamiające ujęcia kosmosu z powierzchni Ziemi.
Poniżej przedstawiamy 7 najbardziej spektakularnych fotografii wszechświata z 2022 r.
Polecamy
Mgławica Motyla, NGC 6302

Co ciekawe, zdjęcie to wykonał nie Teleskop Jamesa Webba, a jego poprzednik - Teleskop Hubble'a. Oto obiekt NGC 6302 znany także jako Mgławica Motyla ze względu swój niezwykły kształt przypominający skrzydła tego owada.
Mgławica składa się w głównej mierze z gazów, a jej wnętrze jest ekstremalnie gorące - może sięgać nawet 200 000 st. C. NGC 6302 leży około 3,5 tys. lat świetlnych od Ziemi w Gwiazdozbiorze Skorpiona. Zdjęcie zostało wykonane 21 listopada.
Zorze polarne Jowisza

Jowisz to niezwykle niespokojna planeta. Jego powierzchnia targana jest potężnymi burzami, ekstremalnie silnymi wiatrami, gigantycznymi temperaturami i olbrzymim ciśnieniem.
Z oddali Jowisz zachwyca jednak swoim spektakularnym pięknem, co zresztą udowadniają fotografie jego zorz polarnych dostarczone przez Teleskop Jamesa Webba w sierpniu tego roku.
Obserwacje te, poza aspektami czysto wizualnymi, dostarczą naukowcom także jeszcze więcej wskazówek dotyczących struktury i aktywności Jowisza.
Najdokładniejsze zdjęcie Neptuna w historii

Ze względu na swoją odległość od Słońca, Neptun jest najmniej zbadaną planetą Układu Słonecznego. Dość powiedzieć, że jego istnienie zostało potwierdzone nie poprzez bezpośrednią obserwację, a za pomocą... działań matematycznych.
Neptun po raz pierwszy został zaobserwowany przez sondę Voyager 2 dopiero w 1989 r. Od tamtego czasu nie powstało bardziej dokładne zdjęcie tej planety niż to, które Teleskop Jamesa Webba dostarczył pod koniec września tego roku.
Na fotografii widać wyraźnie lodową strukturę Neptuna oraz okalające go pierścienie, dzięki czemu naukowcy będą mieli okazję poznać nieco lepiej tę tajemniczą planetę. A my - pozachwycać się jej chłodnym pięknem.
Polecamy
Niezwykłe zbliżenie powierzchni Słońca

Oto pierwsza na tej liście fotografia niewykonana przez NASA. Jej autorami są badacze obsługujący Słoneczny Teleskop im. Daniela K. Inouye znajdujący się w Amerykańskiej Narodowej Fundacji Naukowej na Hawajach.
Jest to najpotężniejszy teleskop słoneczny na świecie, co zresztą potwierdza to niewiarygodne zdjęcie powierzchni centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Powyższy kadr przedstawia ognistą chromosferę Słońca, uchwycono go w czerwcu 2022.
Polecamy
Filary Stworzenia

Filary Stworzenia, uchwycone w październiku przez Teleskop Jamesa Webba, to obecnie jeden z najbardziej spektakularnych widoków przestrzeni kosmicznej w historii. Na łamach Well.pl poświęciliśmy mu osobny artykuł, który możecie przeczytać poniżej.
Polecamy
Mgławica Ślimak, "Oko Boga"

Planetolog i astrofotograf Connor Matherne poświęcił przeszło dwa lata pracy i ponad 100 godzin ekspozycji, aby stworzyć oszałamiający obraz Mgławicy Ślimak. Znana również jako Oko Boga, mgławica jest jednym z najbliższych Ziemi tego typu obiektów planetarnych.
Mgławica składa się przede wszystkim z chmury gazu i pyłów, znajdujących się około 650 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wodnika. I jest to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych widoków kosmosu.
Polecamy
Spiralna Galaktyka Widmo, NGC 628

Znajdująca się ok. 32 mln lat świetlnych od Ziemi galaktyka o nazwie NGC 628 to jedna z najbardziej hipnotyzujących fotografii tego roku. Obiekt urzeka swoim mrocznym urokiem i spiralnym kształtem, a naukowcom daje wgląd w najodleglejszą historię kosmosu.