Polski rynek sztuki op-art i abstrakcji geometrycznej należy do najbardziej liczących się na świecie, a Wojciech Fangor był jego jednym z najwybitniejszych przedstawicieli. Hipnotyzujące prace artysty z pogranicza sztuki optycznej i abstrakcji geometrycznej to prawdziwe arcydzieła, a kolekcjonerzy są gotowi zapłacić za nie wielomilionowe kwoty. A wartość dzieł z roku na rok jedynie wzrasta.

Reklama

Prace Fangora w przeszłości już dwukrotnie zdobyły tytuł najdrożej sprzedanych obrazów w historii polskiego rynku aukcyjnego. Po raz pierwszy stało się to w 2018 roku, kiedy to obraz „M39” został sprzedany za kwotę 4,3 mln złotych. Ledwie dwa lata później przebito tę kwotę niemal dwukrotnie – za pracę pod tytułem „M22” zapłacono 7,3 mln złotych.

Wojciech Fangor - NJ 3/fot. mat. prasowe Wojciech Fangor - NJ 3/fot. mat. prasowe

Obrazy Fangora po raz kolejny na aukcji

2 grudnia w domu aukcyjnym DESA Unicum aż trzy obrazy polskiego mistrza abstrakcji po raz kolejny trafią pod młotek i bardzo możliwe, że padną kolejne rekordy. DESA estymuje łączną wartość dzieł na ok. 8,5 mln złotych, z czego sam obraz zatytułowany „NJ 3” jest wyceniany na 2,5 do 4 mln złotych. Praca należy do jednej z serii Fangora, w ramach której artysta tworzył na płótnie hipnotyzujące kręgi. Geometryczne i wielobarwne kształty zdają się wychodzić do widza, stopniowo rozszerzając się i pochłaniając otaczającą go przestrzeń.

Wojciech Fangor nie jest jednak jedynym wybitnym przedstawicielem sztuki abstrakcyjnej, którego prace znajdą się na grudniowej aukcji. Poza jego dziełami pod młotek trafią obrazy Victora Vasarely’ego, Juliana Stańczaka, Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Edwarda Krasińskiego oraz Andrzeja Nowackiego.

Victor Vasarely - Yabla/fot. mat. prasowe Victor Vasarely - Yabla/fot. mat. prasowe

Spośród wymienionych artystów szczególnie interesujące mogą być dzieła Victora Vasarely’ego, który uznawany jest za prekursora op-artu. Na aukcji pojawią się trzy jego prace na czele z obrazem pt. „Yabla”. Hipnotyzujące dzieło jest jednym z najwybitniejszych przykładów sztuki optycznej w wykonaniu artysty – Vasarely zastosował w nim szereg ciekawych zabiegów, by uzyskać na płótnie efekt ruchu i głębi.

2 grudnia odbędą się także dwie inne aukcje – „Pop-art. Popkultura. Postmodernizm” oraz pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej licytacja cyfrowego dzieła NFT.