„Portret Romany de la Salle” Tamary Łempickiej na sprzedaż 

„Portret Romany de la Salle” powstał w 1928 roku, a jego bohaterką jest córka księżnej La Salle – bliskiej przyjaciółki Tamary Łempickiej i mecenaski jej sztuki. Księżna po rozwodzie z mężem żyła z pokaźnych alimentów, które niemal w całości roztrwoniła na wspieranie kilku przyjaciółek – artystek.

Reklama

W latach 30. XX wieku, gdy zubożałej księżnej La Sale pozostał tylko tytuł, przeniosła się wraz z córką do górskiej wioski w Alpach, gdzie mieszkała do końca życia. Historia księżnej La Sale i jej wpływ na rodzące się nurty w ówczesnej sztuce jest równie ciekawa, co postać samej Tamary Łempickiej.

„Portret Romany de la Salle” - 1928 / materiały prasowe Sotheby's „Portret Romany de la Salle” - 1928 / materiały prasowe Sotheby's

 

Tamara Łempicka - kim była "królowa art deco"? 

„Baronowa pędzla” - Tamara Rosalia Gurwik-Górska, urodziła się w 1898 roku w Warszawie. Większość swojego życia mieszkała za granicą, ale zawsze podkreślała swoje polskie pochodzenie. Jednym z najważniejszych miejsc w jej artystycznej karierze był Paryż. To tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym stała się prawdziwą gwiazdą, portretując czołowych przedstawicieli śmietanki towarzyskiej. Nie wszyscy cenili jej eklektyczną twórczość, w której wyczuwalne były wpływy neoklasycyzmu i kubizmu. Jednak popularność wśród zamożnej elity Paryża i niezwykle barwna, przebojowa osobowość sprawiły, że Tamara Łempicka szybko zyskała międzynarodową sławę.

Obecnie prace Tamary Łempickiej – tak charakterystyczne i symboliczne dla art deco  - są jednymi z najbardziej cenionych obrazów XX wieku, a jej dzieła osiągają zawrotne kwoty na aukcjach sztuki.

 

Tamara Łempicka - aukcja 

Najnowsza propozycja nowojorskiego domu aukcyjnego Sotheby’s z pewnością będzie nie lada gratką dla kolekcjonerów, a eksperci wyceniają „Portret Romany de la Salle” na kwotę nawet 15 mln dolarów! Ostateczną cenę sprzedaży poznamy już 14 listopada 2022 podczas „Modern Evening Auction”, kiedy to obraz Tamary Łempickiej trafi pod młotek.

Ostateczną kwotę sprzedaży poznamy już 14 listopada - możemy spodziewać się, że cena znacznie przekroczy szacunkową wartość domu aukcyjnego. Dzieła sztuki w czasie kryzysu odnotowują rekordowe wzrosty, a dzieła Tamary Łempickiej to pewna inwestycja. Wystarczy wspomnieć tu chociażby o ostatniej rekordowej aukcji w londyńskim Christie’s w 2020 roku, kiedy to dzieło Tamary Łempickiej zostało sprzedane za 16 mln funtów, znacznie przekraczając oczekiwania ekspertów.

 

Tamara Łempicka - wystawy w Polsce: Kraków, Konstancin

Chcecie poznać bliżej twórczość Tamary Łempickiej? Obecnie w Polsce można zobaczyć jej dzieła w dwóch miastach. Do 17 grudnia 2022 roku w Konstancinie pod Warszawą można zwiedzać wystawę „Tamara Łempicka a art déco”. Natomiast w Muzeum Narodowym w Krakowie trwa wystawa „Łempicka”, którą można zwiedzać do 12 marca 2023 roku.

Wystawy twórczości Tamary Łempickiej w Polsce to w dużej mierze zasługa jej wnuczki Marisy de Lempickiej, która jest prezeską fundacji dbającej o spuściznę po wielkiej polskiej malarce i promującej jej twórczość na całym świecie. Kilka tygodni temu redakcja Well.pl miała przyjemność poznać potomkinię Tamary Łempickiej podczas spotkania w DESA Unicum.