Obrazy Zdzisława Beksińskiego od lat cieszą się dużym uznaniem koneserów sztuki i stale rosnącą popularnością. Wyrazem tej popularności była październikowa aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” organizowana przez dom aukcyjny DESA Unicum, podczas której obraz artysty pt. „Postać” został sprzedany za 1,92 miliona złotych!

Reklama

Kwota, za którą praca została sprzedana, przekroczyła pierwotne estymacje organizatorów o ponad milion złotych, jednocześnie czyniąc „Postać” najdrożej sprzedanym na aukcji obrazem Beksińskiego w historii. Co ciekawe, w roku 2012 dzieło również trafiło pod młotek w tym samym domu aukcyjnym, tyle że wówczas sprzedano je za zaledwie… 72 tys. złotych. Oznacza to, wartość obrazu na przestrzeni niecałej dekady wzrosła niemal 27-krotnie.

Obraz „Postać” pochodzi z roku 1978, a więc z najważniejszego i najbardziej znanego okresu twórczości Beksińskiego. Można ją było podziwiać m.in. podczas zeszłorocznej wystawy prac artysty w Centrum Praskim Koneser.

Rekordowa aukcja w DESA Unicum

Obraz Beksińskiego nie był jednak jedynym ważnym dziełem, które trafiło pod młotek podczas aukcji „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”. Do grona prac sprzedanych za wysokie kwoty dołączyły również m.in. „Obraz 2375/Łagów – spóźniony” Jerzego Dudy-Gracza (sprzedana za 264 tys. złotych), „Gratifying importance of complicity” Rafała Olbińskiego (sprzedana za 168 tys. złotych), „Klęcząca” Karola Bąka (sprzedana za 72 tys. złotych) oraz „Sen nocy letniej…” Sylwii Kalinowskiej (sprzedana za 50 tys. złotych). Każdy z obrazów przekroczył pierwotną estymację przynajmniej o kilkanaście tysięcy złotych.

Na aukcji sprzedano w sumie 59 prac za łączną kwotę 3,7 miliona złotych, co również stanowi osobny rekord. „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” była najlepszą w historii aukcją sztuki fantastycznej na polskim rynku. Ten historyczny wynik może zostać jednak pobity już niedługo. Kolejna aukcja z tej serii odbędzie się 21 grudnia.