Obraz polskiej artystki sprzedany za rekordową sumę

Aukcja, na której pojawiła się praca Ewy Juszkiewicz, odbyła się w nocy z 3 na 4 maja w nowojorskim Christie’s. Początkowo wartość obrazu szacowano na ok. 200-300 tysięcy dolarów, ale finałowa sprzedaż znacznie przewyższyła oczekiwania ekspertów.

Reklama

Ostateczna cena obrazu „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” Ewy Juszkiewicz wyniosła łącznie 1,56 mln dolarów, co stanowi prawie siedem milionów złotych. Praca została wystawiona na aukcję przez anonimowego darczyńcę, ściśle związanego z American Friends of POLIN Museum.

I nie jest to przypadkowa informacja. Dzięki współpracy organizacji American Friends of POLIN Museum, Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce i przy wsparciu kancelarii Weil Gotshal & Manges cały dochód ze sprzedaży dzieła polskiej artystki zostanie przeznaczony na działania Muzeum Historii Żydów Polskich.

- Jesteśmy wdzięczni za wsparcie społeczności skupionej wokół American Friends of POLIN Museum, hojności darczyńcy oraz domu aukcyjnego Christie’s, działającego przy tym wydarzeniu pro publico bono – powiedział w oficjalnym oświadczeniu Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.

Polskie malarstwo w Nowym Jorku

Zanim obraz „Portrait of a Lady (After Louis Leopold Boilly)” trafił na nowojorską aukcję, można było oglądać go na wystawie „Domestic Horrors” w jednej z najważniejszych, nowojorskich galerii - Gagosian.

Dzieło powstało w 2019 roku i podobnie jak inne prace Ewy Juszkiewicz nawiązuje do historii malarstwa europejskiego,  przy uwzględnieniu wątku malarskich przedstawień kobiet, refleksji na temat klasy społecznej, płci czy samych kanonów piękna.

Portrety polskiej artystki zwykle są pozbawione twarzy. Zamiast nich pojawiają się elementy przyrody lub tkaniny, które wprowadzają do całości namiastkę surrealizmu.

I być może właśnie to sprawia, że dzieła , że prace Ewy Juszkiewicz są tak wyjątkowe.