Odnaleziony obraz Pietera Brueghela (młodszego) 

Można powiedzieć, że to historia jak z filmu. Jedna z francuskich rodzin postanowiła zrobić porządki i sprawdzić, czy obraz od lat wiszący za drzwiami w starym domu jest coś wart.

Reklama

Bohaterowie tej opowieści mieli wiedzieć, że płótno przedstawia jeden z obrazów Pietera Brueghela (młodszego), ale byli przekonani, że jest to jedna z wielu kopii. Ku ich zaskoczeniu okazało się, że dzieło jest oryginalnym obrazem "The Village Lawyer".

- Wszedłem do małego pokoju, który nie był zbyt dobrze oświetlony. Zacząłem się rozglądać i zajrzałem za drzwi, gdzie było widać dwie trzecie obrazu – wspominał w rozmowie z Associated Press Malo de Lussac, rzeczoznawca z Daguerre. -  I tak odkryłem obraz. To była niespodzianka.

Malo de Lussac przyznał także, że przodkowie rodziny nabyli dzieło jako oryginał, ale z biegiem lat historia przestała być uważana za prawdziwą. Kolejne pokolenia mówiły o płótnie "Brueghel" myśląc, że to jest kopia.

- Nazywali go Brueghel, ale nie mieli pojęcia, że ​​tak naprawdę jest.

Obraz Pietera Brueghela (młodszego) "The Village Lawyer" sprzedany

Zgodnie z zapowiedziami odnaleziony po latach obraz trafił na aukcję, która odbyła się w minionym tygodniu w Paryżu. W domu aukcyjnym Daguerre 30 marca 2023 roku 500-letnie dzieło sztuki zostało sprzedane za 850 tys. dolarów. 

"The Village Lawyer" Pietera Brueghela (młodszego) poszukiwany przez lata

Eksperci szacują, że "The Village Lawyer" powstał w latach 1615-1617 i jest jednym z najbardziej udanych projektów Brueghela młodszego. Nie wiadomo, jak płótno trafiło do Francji, ale mówi się, że przebywało tam od 1900 roku.

Malarz przez całe swoje życie wykonał 20 kopii obrazu w różnych formatach. Dzieło przedstawia chłopów ustawiających się w kolejce do prawnika, niosących prezenty w postaci jajek i drobiu w nadziei na dostanie się w jego łaski. 

Niektórzy nazywają tę scenę "Urzędem poborcy podatkowego", ponieważ interpretują ją jako moment zapłaty rocznego podatku.