Obraz Jana Matejki sprzedany za rekordową sumę

Obraz Jana Matejki „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków” powstał w 1862 roku, czyli w tym samym czasie, co kultowy „Stańczyk”. I choć z pewnością nie udało się mu osiągnąć tak ogromnej popularności jak to drugie dzieło, ma ogromną wartość kolekcjonerską. Obraz właśnie został sprzedany na aukcji Polswiss Art za ponad 4 miliony złotych. 

Reklama

Dokładna kwota sprzedaży „Portretu Zdzisława i Bolesława Włodków” to 4 miliony 100 tysięcy złotych, przy czym gdyby wziąć pod uwagę prowizję aukcyjną, jego cena to 4 miliony 920 tysięcy złotych.

- Wyjątkową rzadkością na rynku sztuki są obrazy olejne Jana Matejki. Kiedy pojawiają się na aukcjach, elektryzują kolekcjonerów i obserwatorów rynku sztuki również wysokimi cenami, jakie osiągają. Takich obrazów – płócien olejnych, najczęściej dość pokaźnych rozmiarów - na rynku sztuki odnotowano piętnaście – powiedział dla TVP Info Rafał Kamecki, ekspert rynku sztuki i szef portalu Artinfo.

Warto zaznaczyć przy tym, że rzadkość wśród dzieł Jana Matejki dotyczy jedynie obrazów olejnych. Gdy na aukcjach pojawiają się szkice, drzeworyty czy rysunki, ekscytacja kolekcjonerów nie jest aż tak duża. Oczywiście one także są cenne, ale nie osiągają aż tak wysokich wartości. Tego typu dzieł w obiegu mamy około 457.

 

Jan Matejko „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków”

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków” powstał w 1862 roku, czyli pod pędzlem 24-letniego wówczas Jana Matejki. Przedstawia dwóch synów Romana Włodka – dziesięcioletniego Zdzisława oraz cztery lata młodszego Bolesława.

To jeden z elementów serii portretów Jana Matejki. Bardzo wyraźnie odznacza się w nim fach artysty, pełen specyficznego sposobu kreowania ekspresji postaci i wyraźnych rysów twarzy.

- Każdy element kompozycji charakteryzuje się niezwykle precyzyjnym oddaniem detalu. Portret braci Włodków to najwyższej klasy dzieło i zupełny ewenement na polskim rynku sztuk – czytamy na stronie Polswiss Art.