Obrazy Claude'a Moneta - milionowe inwestycje

W co inwestować w czasie kryzysu? Wielu ekspertów z pewnością w pierwszej dziesiątce wymieni dzieła sztuki, a wśród najbardziej cenionych przez kolekcjonerów z pewnością należy wymienić prace wielkiego francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta. Jedną z nich – „Lilie wodne” – dom aukcyjny Sotheby’s wystawi na sprzedaż już 16 listopada.

Reklama

Obraz Claude’a Moneta zatytułowany „Coin Le Bassin aux Nymphéas” powstał pod koniec życia artysty, w 1918 roku, i – jak przewidują eksperci – ma pobić kolejny aukcyjny rekord. Cena, o której mówi się w kuluarach, to nawet 40 milionów dolarów! Oczywiście to nie przypadek, ale dogłębna analiza rynku. „Lilie wodne” Claude’a Moneta  – jak już wspomnieliśmy – powstały w ostatniej dekadzie życia artysty, a bezpośrednią inspiracją do ich powstania był wspaniały ogród malarza w Giverny.

Wszystkie dzieła z ostatniego okresu twórczości słynnego impresjonisty osiągały w ostatnim czasie horrendalne sumy na aukcjach. W 2008 roku Christies’s sprzedał pracę z tej samej serii za 40,9 miliona funtów. Dziesięć lat później ten sam dom aukcyjny sprzedał obraz lilii wodnej z kolekcji Davida Rockefellera za 84 miliony dolarów, a w maju 2021 roku „Le Bassin aux nimpheas” Claude’a Moneta osiągnęło na aukcji Sotheby’s cenę 70,4 miliona dolarów.

 

"Lilie wodne" Claude'a Moneta 

„Coin Le Bassin aux Nymphéas” nie po raz pierwszy pojawia się na aukcji dzieł sztuki. 24 lat temu amerykański sprzedawca na aukcji Christie’s kupił obraz za 6,7 miliona dolarów. Obraz „Lilie wodne” pojawił się również na wystawie poświęconej Claude’owi Monetowi w 2020 roku, odwiedzając Denver Art Museum i Museum Barberini w niemieckim Poczdamie.