Klasyczne dzieło Rubensa pobiło o blisko milion złotych dotychczasowy rekord na polskim rynku sztuki należący do obrazu „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego, który pod koniec listopada ubiegłego roku został sprzedany za 13,44 mln zł.

Reklama

„Portret Damy” Rubensa najdroższym obrazem w historii polskiego rynku sztuki

Peter Paul Rubens - Portret Damy Peter Paul Rubens - Portret Damy

Dzieło flamandzkiego mistrza powstało około 1626 r. w najbardziej płodnym okresie artysty. Przez ponad 300 lat uważano, że kobieta przedstawiona na obrazie to Isabella Brant, pierwsza żona Rubensa.

Dzisiaj eksperci skłaniają się ku teorii, że to prawdopodobnie jedna z jej sióstr lub członkini wpływowej antwerpskiej rodziny Duarte, zajmującej się handlem złotem i kamieniami szlachetnymi. Za tą drugą hipotezą mogą przemawiać charakterystyczne klejnoty zdobiące portretowaną.

„Portret Damy” ma też doskonale udokumentowaną historię od momentu opuszczenia pracowni artysty. Na przestrzeni wieków należał m.in. do książąt Buckingham, znanych marszandów oraz egipskiego księcia.

Ze względu na to, że portrety namalowane przez Rubensa rzadko pojawiają się na publicznych aukcjach, ta zorganizowana przez DESA Unicum była jedną z najbardziej wyczekiwanych w historii polskiego rynku sztuki. Poprzedzającą ją wystawę odwiedziło ponad 3 tys. osób. – Długo pracowaliśmy nad tym, aby ten obraz trafił na naszą aukcję – mówił Juliusz Windorbski, Prezes DESA S.A.

– Sprzedaż dzieła tej klasy i wartości na aukcji w Polsce to wydarzenie o niebywałym znaczeniu, świadczące o rosnącej roli naszego rynku sztuki, który dogania dojrzałe rynki zachodnie. Jesteśmy przekonani, że polski rynek dzieł sztuki ma duży potencjał, a inwestowanie w arcydzieła malarstwa czy rzeźby będzie nadal zyskiwać na znaczeniu, pomimo trudnej obecnie sytuacji geopolitycznej – dodał Windorbski.

Najdroższym dziełem Petera Paula Rubensa wciąż pozostaje monumentalne płótno „Rzeź niewiniątek”. Obraz sprzedano w 2002 r. w domu aukcyjnym Sotheby’s za 49,5 mln funtów. Kwota ta ośmiokrotnie przebiła pierwotną estymację.