Top Gun: Maverick – premiera

Tom Cruise po niemal czterech dekadach powraca do roli legendarnego Pete’a Mitchella w długo wyczekiwanej kontynuacji kultowego „Top Gun”, hitu z 1986 roku. Sequel pierwotnie miał pojawić się w kinach jeszcze w czerwcu 2020 r., ale ze względu na pandemię datę premiery produkcji przesuwano kilkukrotnie. Ostatecznie wiadomo już, że film zadebiutuje na Festiwalu Filmowym w Cannes, a następnie trafi do kin 27 maja.

Reklama

Top Gun: Maverick – opis filmu

Po ponad 30 latach w służbie amerykańskiej marynarki wojennej Pete „Maverick” Mitchell (Tom Cruise) jest tam, gdzie powinien być – na szczycie. Jest mistrzowskim pilotem, testującym najnowocześniejsze maszyny – czytamy w opisie dystrybutora.

Kiedy staje na czele pilockiej spec-grupy szkolącej jej uczestników do udziału w misji, jakiej dotąd nie było, przychodzi mu spotkać się z porucznikiem Bradleyem Bradshawem (Miles Teller) o kryptonimie „Rooster”, synem jego przyjaciela oficera Nicka Bradshawa, kryptonim „Goose”, który przed laty zginął podczas jednej z misji. Maverick musi stawić czoła niepewnej przyszłości oraz duchom przeszłości. Mierzy się ze swymi lękami i demonami, czego kulminacją będzie ostateczne poświęcenie tych, którzy zostaną wybrani do misji.

Top Gun: Maverick – obsada i twórcy

Na ekranie obok Toma Cruise’a pojawią się Jennifer Connelly, Miles Teller, Jon Hamm, Glen Powell, Ed Harris oraz Val Kilmer, Monica Barbaro i Manny Jacinto. Produkcję wyreżyserował Joseph Kosinski, za scenariusz odpowiadają natomiast Justin Marks, Peter Craig, Eric Warren Singer oraz Christopher McQuarrie. Ten ostatni współpracował z Tomem Cruise’em przy dwóch ostatnich filmach z serii „Mission: Impossible” oraz produkcji „Na skraju jutra”.

Co ciekawe, początkowo Cruise odrzucił ponowną możliwość wcielenia się w rolę Pete’a Mitchella, ale główny producent „Top Gun: Maverick” Jerry Bruckheimer przekonał aktora do zaangażowania się w projekt możliwością nauki latania prawdziwym samolotem odrzutowym u boku Blue Angels – demonstracyjnego szwadronu pilotów amerykańskiej marynarki wojennej.