Nostalgia i drabina społeczna – co oznaczają scenografie w „Squid Game”

Chmurki i słoneczka, kręte schody w landrynkowych barwach, place zabaw rodem z dzieciństwa – wszystkie scenografie w „Squid Game” celowo zaprojektowano tak, by wzbudzały poczucie nostalgii w aktorach. I zwiększały realizm ich emocji.
„Squid Game” to nowy najpopularniejszy serial Netfliksa, który okupuje szczyty watchlist w 94 krajach na świecie. Głównym elementem sukcesu produkcji jest realizm oraz umiejętna gra kontrastami – przedstawianie brutalnych morderstw i skomplikowanego tła psychologicznego postaci podczas dziecinnych zabaw odbywających się na tle słodkich i cukierkowych scenerii rodem z wczesnego dzieciństwa (więcej o samym serialu przeczytacie w naszej recenzji serialu Squid Game). Według twórców był to w pełni celowy zabieg.
Klimat rodem z placów zabaw
Reżyser Hwang Dong-Hyuk mówiąc o kulisach powstawania serialu przyznał, że większość aren, na których odbywały się mordercze gry, zostało zbudowanych od podstaw z minimalnym wykorzystaniem CGI. Nadrzędnym celem było zaprojektowanie ich w taki sposób, by aktorzy doświadczali przestrzeni, jakby znów byli małymi dziećmi – by przytłaczające otoczenie wymuszało na nich konkretne emocje, które przełożą się na ich grę.
– Chciałem oddać atmosferę prawdziwych placów zabaw – stwierdził Hwang w wywiadzie dla Netfliksa. – Uznałem, że taka scenografia doda realizmu do gry aktorów.
Szklany most strachu
Szczytowym osiągnięciem prowokowania prawdziwych emocji w obsadzie serialu była gra numer pięć, w której zadaniem uczestników było przedostanie się na drugą stronę szklanego mostu zawieszonego nad przepaścią. Według reżysera most był w pełni prawdziwy i choć nie znajdował się kilkadziesiąt metrów nad ziemią, to aktorzy zachowywali się tak, jakby w rzeczywistości tak było.
– Zaledwie 1,5 metra może być przerażające – powiedział Hwang. – Szkło wzbudziło ich [aktorów] niepokój. Myślę, że udało nam się wyrazić prawdziwą sztywność i lęk ich ciał. To było jak skakanie z wysokiego mostu, gra była prawdziwa i aktorzy czuli prawdziwy strach.
Schody Eschera i drabina społeczna
Jednak nie tylko areny gier były efektem przemyślanego działania. To samo tyczy się przestrzeni, w których bohaterowie poruszali się między rozgrywkami oraz odpoczywali tuż po nich. Te pierwsze, również utrzymane w pastelowo-cukierkowych barwach, inspirowane były surrealistycznymi iluzjami holenderskiego grafika M. C. Eschera. Ich „urocza i słodka” kolorystyka miała „wywoływać nostalgię” i poczucie odrealnienia oraz stanowić wyraźny kontrast do serialowych zdarzeń i oczekiwań widzów.
Przestrzeń sypialna, zaprojektowana na wzór hali magazynowej wypełnionej piętrowymi łóżkami przypominającymi regały, to z kolei metafora współczesnego koreańskiego społeczeństwa.
– Ponieważ współczesne społeczeństwo nieustannie rywalizuje o pozycję na drabinie społecznej, pomyśleliśmy o oddaniu tego w wyglądzie łóżek – powiedziała dyrektorka artystyczna Chae w wywiadzie dla Netflix Korea.
– Zamiast traktować ich jak ludzi, [Chae] zasugerowała, aby bohaterowie byli przedstawiani jak przedmioty ułożone na półkach magazynowych –podsumowuje Hwang.
Od czasu swojej premiery we wrześniu 2021, serial „Squid Game” stał się największym hitem Netfliksa i został wyświetlony przez 111 milionów widzów na całym świecie.
Popularne
- 1 WELL LOOK: Księżna Kate na premierze "Top Gun: Maverick". Zapomnijcie o sukni. Spójrzcie na uśmiech w kierunku Toma Cruisa!
- 2 TWIGGY kiedyś była ikoną. Zobacz, jak dziś wygląda 72-letnia Lesley Lawson?
- 3 Huggy Wuggy opanował polskie szkoły. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
- 4 Powstanie rosyjska wersja "House of Cards". Odsłoni kulisy władzy na Kremlu
- 5 TOP GUN: Jak wygląda dzisiaj malowniczy niebieski dom Charlie Blackwood?
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

"Srebrna strzała" to prawdopodobnie najdroższy samochód świata. Zabytkowy mercedes został sprzedany za ponad 140 mln dolarów

PREMIERY NETFLIX: Andrzej Seweryn w nowym serialu "Królowa" zaskoczył wszystkich rolą drag queen

Ślubna tiara księżnej Diany na wystawie po raz pierwszy od 60 lat! Powód może zaskoczyć

Słynny wenecki obraz Moneta sprzedany za niebotyczną sumę. Takie arcydzieło na aukcji zdarza się bardzo rzadko
