Niebieski diament De Beers Cullinan Blue - jeden z najrzadszych diamentów na świecie

Dom aukcyjny Sotheby’s Hong Kong z dumą prezentuje jeden z najcenniejszych niebieskich diamentów, jakie kiedykolwiek zostały wystawione na aukcji. Ponad 15-karatowy De Beers Cullinan Blue, ze szlifem schodkowym i w kolorze fantazyjnego błękitu trafi pod młotek już 27 kwietnia 2022.

Reklama

De Beers Cullinan Blue Stoheby's / materiały prasowe Sotheby's De Beers Cullinan Blue Stoheby's / materiały prasowe Sotheby's

Wartość niebieskiego diamentu szacowana jest na 48 milionów dolarów. Jednak biorąc pod uwagę sprzedaż innych „żywych błękitów” (Oppenheimer Blue – 57,5 mln dolarów czy Blue Moon of Josephine – 48,5 mln dolarów) jego cena uważana jest za bardzo atrakcyjną.

 

Błękitny diament – pochodzenie

De Beers Cullinan Blue został odkryty w południowoamerykańskiej kopalni Cullinan w 2021, a proces jego wydobycia spadł na barki mistrzów Diacore, pracujących w porozumieniu z De Beers. Według GIA (Gemological Institute of America) ów diament jest doskonały według wszystkich kryteriów.

Jedną z rzeczy, która czyni De Beers Cullinan Blue wyjątkowym, jest jego schodkowy kształt. Dlaczego? Ponieważ osiągnięcie stopnia kolorystycznego Fancy Vivid w tego typu krojach zwiększa rzadkość występowania. Większość innych fantazyjnych kształtów skuteczniej intensyfikuje kolor obiektu w pozycji odwróconej do góry.

Innymi słowy, płaska powierzchnia góry klejnotu i długie fasetki schodkowego cięcia nie odbijają dużej ilości światła. Możliwość wycięcia De Beers Cullinan Blue w taki, a nie inny sposób decyduje o intensywności jego naturalnego koloru.

- Ten diament jest jednym z najlepszych, jakie kiedykolwiek widzieliśmy. Jest niezwykle rzadki i wyjątkowy. De Beers jako Dom Diamentów ma przyjemność połączyć się z Sotheby's, aby wypuścić De Beers Cullinan Blue dalej w świat – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Bruce’a Cleavera, dyrektora generalnego De Beers.

Azja pragnie diamentów! 

Zdaniem Sotheby’s wśród najrzadszych ze wszystkich kolorowych diamentów, to właśnie niebieskie są prawdziwym dziełem natury. Ich odcień zwykle wynika ze śladowej ilości rzadkiego pierwiastka boru w sieci krystalicznej diamentu.

Szczęśliwa „niebieska passa” domu aukcyjnego rozpoczęła się już w 2007 roku. To właśnie wtedy Sotheby’s w Hong Kongu po raz pierwszy sprzedał ponad 6-karatowy fantazyjnie niebieski diament za rekordową cenę 1 321 495 dolarów za karat. To wydarzenie ustanowiło nowe minimum rynkowe wysokości 1 mln dolarów za karat w przypadku wszystkich klejnotów w odcieniu żywego błękitu.

Od tego czasu ceny za karat rosną w górę, a potencjalni nabywcy De Beers Cullinan Blue powinni spodziewać się więc silnej konkurencji ze strony azjatyckich oferentów.

- W 2020 r. kolekcjonerzy z Azji nabyli ponad 40 proc. wartości wszystkich globalnych sprzedaży zegarków i 41 proc. wartości sprzedaży biżuterii. W lipcu 2021 r., Sotheby's Hong Kong ustalił najwyższą cenę osiągniętą za jakąkolwiek biżuterię lub kamień szlachetny zakupiony za pomocą kryptowaluty. 101,38-karatowa perła w kształcie D Flawless została sprzedana za 12,3 mln dolarów anonimowemu prywatnemu kolekcjonerowi na aukcji single-lot. Wtedy wówczas rynek w Hong Kongu został zdominowany przez diamenty, zwłaszcza kolorowe, które nadal cieszą się dużym popytem – dodaje Wenhao Yu.