Jaskinia Cova Dones w Hiszpanii: Archeolodzy odkryli dzieła sztuki sprzed 24 tys. lat

Po dwóch latach badań na terenie jaskini Cova Dones położonej niedaleko Walencji, archeolodzy z uniwersytetów w Saragossie i Alicante wspólnie z badaczami z Uniwersytetu w Southampton zaprezentowali wyniki swoich badań. 

Reklama

Zgodnie z publikacją w czasopiśmie „Antiquity”, która ukazała się we wrześniu 2023 roku, wspomniane stanowisko archeologiczne może być największym skupiskiem sztuki z okresu paleolitu na Półwyspie Iberyjskim.

W Cova Dones odkryto ponad 100 malowideł, które powstały ponad 24 tys. lat temu – w czasach, gdy Europa była jeszcze pokryta lodowcami.

Sztuka paleolitu w Hiszpanii: Co malowali prehistoryczni ludzie?

Dzieła znalezione w głębokiej na 500 metrów jaskini Cova Dones należą do rzadkości we wschodniej części Hiszpanii. Jak dotąd wiele takich stanowisk udokumentowano na północy kraju, w tym m.in. w Kantabrii.

Co więcej, jak wskazali badacze, ujawnione dzieła są niezwykłe z uwagi na technikę malarską, jaką posługywali się prehistoryczni ludzie. Większość z nich powstała przy wykorzystaniu gliny. Wilgotne środowisko jaskini Cova Dones sprawiło, że malunki wysychały dość wolno, a następnie zostały pokryte warstwą kalcytu. Dzięki temu zachowały się one do dziś.

Największą uwagę badaczy przykuło dzieło przedstawiające głowę tura – wymarłego gatunku bydła.

- Kiedy zobaczyliśmy po raz pierwszy namalowanego tura, od razu przyznaliśmy, że znalezisko jest niezwykle istotne – powiedział w komunikacie prasowym autor badania Aitor Ruiz-Redondo.

Łącznie badacze udokumentowali ponad 110 pojedynczych grafik w tym, co najmniej 19 potwierdzonych wizerunków zwierząt. Wśród nich, oprócz tura są konie i jelenie. Oprócz motywów zwierzęcych archeolodzy potwierdzili występowanie znaków geometrycznych.

Skąd paleolityczni artyści czerpali inspirację dla swoich dzieł? Zwierzęta powszechnie malowane były po prostu źródłem pożywienia. Znaczenie figur geometrycznych jest niejasne, chociaż zgodnie z podejrzeniami odnoszą się one do starożytnych wierzeń.

Paleolityczne malunki w jaskini Cova Dones w Hiszpanii / Cambridge University Press Paleolityczne malunki w jaskini Cova Dones w Hiszpanii / Cambridge University Press

Cova Dones w Hiszpanii - charakterystyczne ślady pazurów 

Jedną z najważniejszych wskazówek dotyczącą wieku malowideł były ślady pazurów pozostawione przez niedźwiedzie jaskiniowe. Gatunek ten należał do największych ssaków występujących w pradawnej Europie i wyginął pod koniec epoki lodowcowej. Niektóre ze żłobień po pazurach przecinały odkryte ludzkie malunki.

Hiszpania gromadzi największą liczbę paleolitycznych stanowisk sztuki jaskiniowej. Do najpopularniejszej należy jaskinia Altamira w północnej części kraju, która od 1985 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zarówno jaskinia Altamira, jak i Cova Dones stanowią popularne miejsce turystyczne.

Ślady pazurów niedźwiedzia jaskiniowego w jaskini Cova Dones w Hiszpanii / Cambridge University Press Ślady pazurów niedźwiedzia jaskiniowego w jaskini Cova Dones w Hiszpanii / Cambridge University Press