Od kwietnia tego roku badacze z Museum of London Archeology (MOLA) prowadzili badaniawe wsi Harpole. Badania zostały zlecone przez Vistry Group, dewelopera mieszkaniowego, który chciał uzyskać ocenę archeologiczną gruntu pod zabudowę tego terenu.

Reklama

Cenny naszyjnik w odkrytym grobowcu

Podczas badań archeologom udało się odkryć pochówek nieznanej osoby, prawdopodobnie kobiety, która została pogrzebana wraz z drogocennym naszyjnikiem. Od nazwy wsi, w której znaleziono biżuterię, znalezisko nazwano ‘’Skarbem z Harpole’’.

Szkielet uległ prawie całkowitemu rozkładowi, dlatego ciężko ustalić czy pochowano kobietę czy mężczyznę. Natomiast znalezisko w postaci biżuterii sugeruje, że odnalezione szczątki należały do kobiety. We wczesnym średniowieczu mężczyźni nie byli chowani z naszyjnikami.

- Kiedy z gleby zaczęły wydobywać się pierwsze błyski złota, wiedzieliśmy, że to coś znaczącego – mówi Levente-Bence Balázs, kierownik wykopalisk w Muzeum Archeologii w Londynie i kierownik wykopalisk, w rozmowie z  BBC News.

- Jednak nie do końca zdawaliśmy sobie sprawę, jak wyjątkowe to będzie.

Naszyjnik ze złota, kamieni szlachetnych i starożytnych monet

Naszyjnik znaleziony w grobowcu składa się z 30 koralików wykonanych ze złota, szkła, kamieni półszlachetnych, a nawet starożytnych rzymskich monet. Do grobu kobiety włożono również dwa garnki oraz płytkie miedziane naczynie, zdobiony krzyż i dwa srebrne odlewy ludzkich twarzy. 

Naszyjnik należał do wczesnochrześcijańskiej przywódczyni?

Takie znaleziska sugerują, że kobieta mogła być wczesnochrześcijańską przywódczynią lub księżniczką. Co więcej mogła być zarówno jedną i drugą. Na pewno była to kobieta zamożna.

Badacze podkreślają również, że znalezisko uchwyciło wyjątkowy moment w historii, gdy na tym samym terenie działały dwie odrębne tradycje religijne.

- Grzebanie ludzi z mnóstwem błyskotek to pogańska tradycja, ale jest ono również mocno związane z chrześcijańską ikonografią, więc jest to okres dość szybkich zmian – mówi Simon Mortimer, konsultant ds. Archeologii.  Był to także okres kiedy na terenie Wielkiej Brytanii istniało siedem królestw, a władcy prowadzili zacięte walki o dominację.

Ile wart jest naszyjnik z Harpole? 

"Skarb z Harpole” przechodzi aktualnie standardową procedurę prawną, wynikającą z brytyjskiej ustawy o skarbach. Naszyjnik nie zostanie jednak wyceniony, dlatego, że firma deweloperska zrzekła się prawa do części nagrody przysługującej zgodnie z tamtejszym prawem dla znalazcy.