O co chodzi z luksusową torebką Hermès Birkin w filmie "Nie patrz w górę" ? 

Hermès Birkin to ważny atrybut w filmowym kostiumie Jonaha Hilla, grającego postać Jasona Orleana, syna prezydent Stanów Zjednoczonych, w filmie „Nie patrz w górę”. Jak się okazuje, luksusowa torebka w dłoniach Jasona pojawiła się nie za sprawą reżysera Adama McKaya. Wprowadził ją na plan sam Jonah Hill, który w ostatnim wywiadzie dla W Magazine wyjaśnił, co ma symbolizował kultowa Hermès Birkin w filmie „Nie patrz w górę”?

Reklama

Jonah Hill wyjaśnił, że luksusowa torebka noszona przez syna ma symbolizować uwielbienie oraz bezgraniczną i dość naiwną miłość do matki.

- Jest w garniturze, jak wszyscy, którzy pracują w Białym Domu, ale postanowiłem dać mu do ręki Hermès Birkin, ponieważ on chce naśladować swoją matkę – tłumaczy aktor. – Wielu ludzi, którzy pracują w polityce, czci swoich ojców i pomyślałem, że to super, że Jason dokładnie tą samą czcią obdarza swoją mamę. On mówi na nią „totalna gwiazda rocka”. Czy to nie jest niesamowite? – podsumowuje Jonah Hill.

Adam McKay – reżyser „Nie patrz w górę”, nie planował umieszczenia torebki w kluczowych kadrach. Jonah Hill po prostu pojawił się z nią na planie i zaczął grać.

- Powiedział po prostu: „Chcę nosić torbę Birkin”. Będę szczery, nie od razu ten pomysł przypadł mi do gustu. Powiedziałem mu: „Johan, czy to nie będzie wyglądało, jakbyś miał przy sobie non stop kody nuklearne?”. A on na to: „Będę ją nosił w taki sposób, żeby było jasne, że to nie jest to”. Znam Johana od lat, jest bardzo utalentowany i ma niesamowity instynkt. Naciskał na to kilka razy, więc w końcu uległem. I cieszę się, że to zrobiłem, ponieważ za każdym razem, gdy widzę go niosącego torbę w filmie, śmieję się – wspominał Adam McKay.

Reżyser „Nie patrz w górę” przyznaje również, że postać Jasona Orleana wniosła bardzo wiele do całej filmowej historii.

- Jonah i ja pochodzimy z tego samego środowiska – powiedział Netflixowi. - Oboje jesteśmy ludźmi, którzy uwielbiają improwizację. I on mnie nie zawiódł. W filmie jest mnóstwo genialnych, zabawnych i inteligentnych bitów, które wymyślił. Niech Bóg błogosławi Johana Hilla – podsumowuje Adam McKay.

Okazuje się, że nie tylko torebka Hermès Birkin, ale również modlitwa za rzeczy jest pomysłem Johana Hilla.

- Ta modlitwa w pełni oddaje wszystkie absurdy naszego świata, a jednocześnie jest śmieszna i zabawna – wyjaśnia reżyser.

Zatem Hermès Birkin w filmie „Nie patrz w górę” nie tylko jest symbolem próżności w świecie konsumpcjonizmu, ale też wyrazem miłości, a właściwie uwielbienia, syna do matki. Jason nosi torebkę prezydent USA Janie Orlean (Meryl Streep) niemal w każdej scenie. Jest wierny swojej matce jak pies, ale czy to miłość odwzajemniona? Jeśli jeszcze nie oglądaliście „Nie patrz w górę”, nie chcemy spoilerować!

„Nie patrz w górę” na Netflixie. Tajemnicze przesłanie kultowej torebki Hermès Birkin / kadr z serialu „Nie patrz w górę” na Netflixie. Tajemnicze przesłanie kultowej torebki Hermès Birkin / kadr z serialu

Podróbki na planie "Nie patrz w górę"

 Co ciekawe, jak przyznaje kostiumografka "Nie patrz w górę" Susan Matheson, zarówno torebka Hermès Birkin, jak i luksusowy zegarek Richard Mille noszony przez Jasona Orleana to podróbki. 

- Gdybyśmy wzięli na plan filmowy prawdziwą Hermès Birkin, mielibyśmy ogromny problem z ubezpieczeniem. Znalazłam ją na Amazonie za 38 dolarów. Musiałam powiedzieć Johanowi, że to nie będzie prawdziwa Hermès Birkin. Podaję mu tę torebkę i mówię: "To nie Hermès, to podróbka za 38 dolarów". On popatrzył na mnie i mówi: "Świetnie, jeszcze lepiej." - wspomina kostiumografka Susan Matheson. 
 

Hermès Birkin - ile kosztuje? 

P.S. Tym, którzy chcieliby wiedzieć, ile kosztuje w realu torebka Jasona Orleana, śpieszymy z pomocą. Hermès Birkin ujrzała światło dzienne w 1984 roku, a jej pomysłodawczynią była sama Jane Birkin. Dziś Hermès Birkin to najpopularniejsza torebka w całym asortymencie domu mody Hermès i zdecydowanie jedna z najpopularniejszych na świecie. Cena torebki w wersji podstawowej to około 11 tys. dolarów (45 tys. zł). Torebka, którą nosi Jason, kosztuje około 30 tys. dolarów (140 tys. zł). Jednak rekordowa cena za jedną torebkę Hermès Birkin wynosiła 380 tys. dolarów (ok. 1,6 mln zł).