Włoski rząd chce zakazać sprzedaży dzieł sztuki w formie NFT

Włoskie muzea i galerie mają przestać współpracować z firmami oferującymi usługi NFT, by chronić narodowe dziedzictwo kulturowe przed oszustwami. Taką decyzję podjęło krajowe ministerstwo kultury w następstwie niekorzystnego kontraktu, który florencka Galeria Uffizi zawarła z firmą Cinello, zajmującą się digitalizacją fizycznych dzieł na NFT.

Reklama

W ramach umowy Cinello przekształciło znajdujące się w muzeum dzieło Michała Anioła pt. „Doni Tondo” lub „Święta Rodzina z małym św. Janem” na serię dziewięciu cyfrowych obiektów. Każdy z nich składał się z drewnianej kopii oryginalnej ramy obrazu oraz ekranu wyświetlającego replikę dzieła. Ich wartość wahała się od 100 do 250 tys. euro.

Gdy jednak niedawno jeden z tych obiektów został sprzedany przez Cinello za 240 tys. euro, Galeria Uffizi otrzymała mniej niż jedną trzecią tej kwoty. I to pomimo tego, że kontrakt wyraźnie stwierdzał, że instytucji należy się 50 proc. udziałów w zysku z każdej transakcji.

Tymczasem ukryte koszty obsługi oraz dodatkowe opłaty naliczane przez firmę Cinello sprawiły, że ostatecznie Galeria Uffizi otrzymała zaledwie 70 tys. euro.

Czy włoskie dziedzictwo jest rzeczywiście zagrożone?

Sam dyrektor Galerii Uffizi Eike Schmidt przyznał w oświadczeniu, że podczas negocjacji warunków kontraktu nie dołożono należytej staranności w kwestii szczegółów umowy.

– Konieczne jest zorientowanie się w sprawie nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale także z prawnego. Niektóre platformy, na których rejestruje się własność, mogą nie zapewniać wystarczających gwarancji – stwierdził Schmidt.

Mimo to włoski rząd woli odgórnie chronić krajowe instytucje i już teraz prawnie zabezpieczyć je przed podobnymi sytuacjami. Tym bardziej że tuż po nawiązaniu współpracy między Cinello a Galerią Uffizi włoski dziennik „La Repubblica” w jednym z artykułów rozpoczął debatę na temat prawa własności do cyfrowej wersji obrazu „Doni Tondo” oraz innych cyfrowych obiektów stworzonych w ramach podobnych współprac.

Cinello w komunikacie prasowym twierdzi jednak, że wszystkie prawa do dzieła zostają z Galerią Uffizi. Według firmy celem digitalizacji takich obrazów nie jest „rozwadnianie włoskiego dziedzictwa kulturowego na całym świecie”, ale wspieranie instytucji kulturalnych i uzyskiwanie alternatywnych źródeł dochodu na zebranie „niezbędnych funduszy na ochronę, konserwację i utrzymanie oryginałów”.

Poza Galerią Uffizi Cinello współpracuje także z dziesięcioma innymi włoskimi muzeami m.in. Museo di Palazzo Pretorio oraz Pinacoteca di Brera di Milano.