Najlepsze książki 2022 - okładki: 

Podobno nie ocenia się książki po okładce, ale gdyby rzeczywiście tak było, to wydawcy nie próbowaliby tworzyć jak najbardziej ekstrawaganckich i przykuwających wzrok opraw do wydawanej przez siebie literatury.

Reklama

Ale z drugiej strony to dobrze. Dzięki temu kilku z nich udało się stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, które zachwyciły nie tylko czytelników, ale też redaktorów „New York Timesa”. Oto - ich zdaniem - najciekawsze okładki książkowe 2022. 

 

Najlepsza okładka książki 2022: "Shit Cassandra Saw", Gwen E. Kirby

Screenshot 2022-12-13 at 11-16-36 08NotableBookCovers-superJumbo.jpg (obraz WEBP 1536×2048 pikseli) — Skala (27%).png Screenshot 2022-12-13 at 11-16-36 08NotableBookCovers-superJumbo.jpg (obraz WEBP 1536×2048 pikseli) — Skala (27%).png

Projekt okładki: Lydia Ortiz

Rzadko kiedy okładka książki tak dobrze koresponduje z zawartością. Ale w tym przypadku zarówno tytuł, jak i oprawa zapowiadają prawdziwą literacką jazdę bez trzymanki.

Najlepsza okładka książki 2022: "Putin", Philip Short

Projekt okładki: Christopher Sergio

Rezygnacja ze zdjęcia Władimira Putina na okładce książki poświęconej mu, to zdecydowanie bardziej wymowny gest ze strony wydawcy i projektanta niż straszenie czytelników groźnym obliczem rosyjskiego prezydenta. Odważny czerwony kwadrat mówi więcej niż tysiąc słów i zdjęć.

 

Najlepsza okładka książki 2022: "I Want to Keep Smashing Myself Until I Am Whole”, Elias Canetti

Projekt okładki: Alex Merto

Wybór tekstów Eliasa Canettiego, zdobywcy Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1981 r., to podsumowanie wyjątkowej twórczości tego niezwykłego pisarza opatrzone jedną z najciekawszych okładek 2022 r. Nieco surrealistyczna, przewrotna, pomysłowa - zupełnie jak teksty Canettiego.

Najlepsza okładka książki 2022: "Dilla Time", Dan Charnas

Projekt okładki: Rodrigo Corral

Amerykański raper i producent hip-hopowy J Dilla był uosobieniem innowacji w muzyce, a jego "odciski palców" są widocznie do dziś w niemal wszystkich gatunkach - od popu po jazz. Nic więc dziwnego, że projekt okładki biografii J Dilli jest równie nieszablonowy jak sam twórca i podobnie jak on sam - na swój sposób innowacyjny.

Najlepsza okładka książki 2022: "Kiki Man Ray", Mark Braude

Projekt okładki: Jaya Miceli

Książka opowiada o nieustannie pomijanej artystce, która została zepchnięta na margines historii. Okładka to natomiast hołd dla charakterystycznej twórczości Kiki Man Ray oraz prawdziwie oszałamiający efekt pracy fotografa.