Obraz van Gogha odnaleziony! Jest wart miliony euro

Wart od 3 do 6 milionów euro obraz Vincenta van Gogha pt. "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną" został skradziony z holenderskiego Muzeum Singer Laren w marcu 2020 roku. Dzieło sztuki znajdowało się w placówce po tym, jak zostało wypożyczone na wystawę czasową z Muzeum w Groninger.

Reklama

Złodziej podczas swojego napadu rozbił młotem dwoje szklanych drzwi, co zostało uwiecznione na nagraniu z monitoringu, który holenderska policja opublikowała niedługo po zajściu.

Sprawcą okazał się urodzony we Francji Nils M., którego ślady DNA znaleziono na miejscu zbrodni. 59-latek został schwytany przez policję w 2021 roku i skazany na osiem lat więzienia. Niestety, przez ten czas obraz zdążył zmienić już właściciela.

Do akcji wkroczył więc detektyw Arthur Brand, znany jako "Indiana Jones świata sztuki". Swój pseudonim otrzymał dzięki odnalezieniu wielu zaginionych lub skradzionych arcydzieł, więc wydawał się idealnym kandydatem do tej sprawy. Wszystko super, ale brak kapelusza i bicza jest dla mnie nie do zaakceptowania!

Sceny jak z filmu! Indiana Jones świata sztuki odzyskał skradziony obraz

Mężczyzna ściśle współpracował z policją, dzięki czemu łatwo ustalono, że obraz często zmienia właścicieli, a ze względu na trwające śledztwo, dzieło sztuki staje się dla grup przestępczych niepotrzebnym problemem. W końcu ktoś skontaktował się z detektywem i zaoferował zwrot malunku, ale w zamian za całkowitą anonimowość.

- Byłem akurat na przyjęciu urodzinowym, a on czekał pod drzewem i wyjaśniał mi, dlaczego chce oddać ten obraz – mówił Brand w rozmowie z BBC.

Malowidło zostało przekazane detektywowi przed jego domem w… torbie z salonu meblowego Ikea. Dodatkowo wart miliony euro obraz zabezpieczono poplamioną krwią poduszką.

- Zrobiłem to w pełnej koordynacji z holenderską policją. Wiedzieliśmy, że ten facet nie był zamieszany w kradzież - powiedział detektyw.

W czasie przekazania dyrektor muzeum Groninger Andreas Blühm czekał w barze na rogu ulicy, aby jak najszybciej potwierdzić autentyczność obrazu.

Na szczęście nie był to falsyfikat i chociaż "Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną" wymaga drobnej renowacji, jest w bardzo dobrym stanie.

- Są zadrapania... ale jest on namalowany na papierze i przyklejony do panelu, więc nic mu nie grozi. Odrestaurujemy go i powinno być dobrze – mówił Andreas Blühm w programie BBC Newshour.

Dzieło powinno wrócić na wystawę muzeum w ciągu kilku tygodni. Dyrektor powiedział, że po tej sytuacji, więcej go nie wypożyczy.