Zrekonstruowano twarz starożytnej kobiety

Arabia Saudyjska odsłoniła zrekonstruowaną twarz kobiety żyjącej na Ziemi przeszło dwa tysiące lat temu. Sylikonowe popiersie Nabatejki – bo z tego ludu miała pochodzić – zostało stworzone na podstawie badań nad prawdziwym szkieletem. Jak udało się tego dokonać?

Reklama

Cała historia rozpoczyna się już w 2008 roku, kiedy to na terenie dawnego miasta Hegra odnaleziono starożytny grobowiec osiemdziesięciu Nabatejczyków. Jeden z kobiecych szkieletów miał zachować się do dzisiaj w świetnym stanie. Naukowcy postanowili to wykorzystać.

- Grobowiec ma bardzo ładną inskrypcję wyrytą na fasadzie, która mówi, że należał do kobiety o imieniu Hinat – powiedziała libańsko-francuska archeolog Laila Nehme w rozmowie z „National Geographic”

Dzięki współpracy najlepszych ekspertów w dziedzinie archeologii, antropologii oraz kryminologii, udało się odbudować kości odnalezione w grobowcu, a następnie zrekonstruować obraz tego, jak odnaleziona Nabatejka mogła wyglądać w chwili śmierci.

Prace nad odtworzeniem wizerunku Hinat trwały do lipca 2020 roku. Następnie badacze postanowili wykorzystać potencjał drukarek 3D, aby „ożywić” swoje dzieło poprzez stworzenie sylikonowego popiersia.

Jak wyglądały kobiety dwa tysiące lat temu?

Uważa się, że Hinat miała ponad 45 lat i cierpiała na chorobę zwyrodnieniową stawów. Mogła doświadczyć łagodnego rozszczepu kręgosłupa, a jej zęby były w złym stanie.

Ponieważ projekt bazował na ludzkich szczątkach, naukowcy od początku zaznaczali, że prace, które obejmowały wykonanie tomografii komputerowej czaszki, zostały wykonane z należytym szacunkiem.

Zaangażowani musieli zmagać się z brakiem danych genetycznych i informacji, takich jak muskulatura i skóra Nabatejczyków. Mimo wszystko Hinat, której gałki oczne są zrobione ze szkła, jest pierwszą kobietą z plemienia Nabatejczyków, której zrekonstruowano twarz!

 

Badania nad starożytnymi cywilizacjami - kolejny przełom

Hianti / Twitter لهيئة الملكية لمحافظة العلا Hianti / Twitter لهيئة الملكية لمحافظة العلا

Nabatejczycy byli starożytną cywilizacją arabską, która zamieszkiwała północną Arabię i Lewant ponad 2000 lat temu. Ich stolicą miało być starożytne, jordańskie miasto Petra, które niegdyś uważane było za tętniący życiem ośrodek handlu przyprawami, lekarstwami i tkaninami.

Cywilizacja Nabatejczyków nie pozostawiła po sobie znaczących tekstów historycznych, a informacje o niej pochodzą głównie z inskrypcji na grobowcach i skałach znajdujących na całym Bliskim Wschodzie.

Według naukowców stworzenie popiersia Hinat powinien umożliwić dostrzeżenie bardziej ludzkiej strony Nabatejczyków. Sylikonowe popiersie kobiety zostało zainstalowane 31 stycznia 2023 roku w Hegra Welcome Center. Natomiast od 6 grudnia 2023 można będzie ją oglądać na jednym ze stanowisk archeologicznych.