Natalie Portman poleca powieści Olgi Tokarczuk

Nie od dziś wiadomo, że Natalie Portman wprost uwielbia czytać. To jej niezawodny sposób na to, by oderwać się od blasku fleszy i choć na chwilę wejść w zupełnie nową, inną rzeczywistość. Co więcej, aktorka bardzo często dzieli się ze swoimi obserwatorami na Instagramie książkami, które według niej powinien przeczytać każdy. Niedawno wspomniała także o powieści Olgi Tokarczuk.

Reklama

Życie zawodowe Natalie Portman łączy wiele ról – od aktorstwa, przez produkcję filmów, aż po reżyserię – choć, jak sama twierdzi, najbardziej spełnia się jako aktywistka. Jest orędowniczką praw zwierząt, walczy o ochronę środowiska i parytety płci w różnych branżach, co jest punktem wspólnym dla niej i Olgi Tokarczuk w powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

- Uwielbiam sposób, w jaki ta baśniowa polska powieść łączy tajemnicę, czarną komedię, politykę i filozofię. Janina, astrolog, która woli towarzystwo zwierząt, wyrusza w podróż, by zbadać pojawiające się wokół niej trupy. Między Janiną a myśliwymi dochodzi do pewnych konfliktów. Mam nadzieję, że w tym miesiącu będziecie czytać razem ze mną – napisała na Instagramie Natalie Portmant, polecając powieść Olgi Tokarczuk.

„Prowadź swój pług przez kości umarłych” to nie jest klasyczny kryminał, choć nie brakuje w nim mnóstwa zwrotów akcji. To historia, która prowadzi czytelników do świata oglądanego oczami kobiety walczącej o prawa zwierząt.

 

Olga Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” - o czym jest książka? 

Według miłośników literatury „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to najlepsza powieść na rozpoczęcie swojej przygody z twórczością Olgi Tokarczuk. O książce mogliście słyszeć już wcześniej za sprawą jej ekranizacji w reżyserii Agnieszki Holland i pod nieco inną nazwą – „Pokot”.

Na pierwszy rzut oka powieść wydaje się czysto kryminalna. Mamy morderstwa, zagadkę, podejrzanych i tak dalej. A jednak stopniowanie akcji zastosowane przez autorkę wciąga nas powoli w rzeczywisty sens prowadzonej historii.

 

Główną bohaterką powieści jest Janina Duszejko, była nauczycielka języka angielskiego i emerytowana inżynier budowy mostów, która uwielbia astrologię i poezję Blake’a.

Staruszka wraz ze swoimi dwoma suczkami prowadzi bardzo spokojne życie, aż do czasu, kiedy przez miasto przechodzi fala morderstw. Nie są one jednak przypadkowe – ofiarami są głównie kłusownicy, a symbolem ich śmierci są zwierzęta.

Jaka zagadka kryje się za tymi wydarzeniami? Finał z pewnością was zaskoczy.