Berlin. ZAK zaprasza na wystawę polskiej fotografii współczesnej

Już wkrótce goście Centrum Sztuki Współczesnej ZAK w Berlinie będą mieli okazję obejrzeć niesamowitą wystawę „Stan Wyjątkowy. Polska sztuka fotograficzna dzisiaj”, która zapewnia wgląd w fascynujące oblicza współczesnej sztuki fotograficznej w Polsce.

Reklama

Wystawa w Berlinie jest mieszanką fotografii dokumentalnej, portretowej i autoportretowej. Znajdą się na niej także obrazy martwej natury, krajobrazów oraz artystyczne podejście do abstrakcji.

Wszystkie prace prezentowane podczas wystawy nawiązują do zapisu zmian społecznych, które dotknęły polskie społeczeństwo przez ostatnie lata. To opowieść o czasach i o człowieku, który stara się w nich przetrwać.

Polscy artyści zaangażowani na wystawie „Stan Wyjątkowy”

Zaangażowani artyści kompleksowo patrzą na współczesne życie w Polsce. Opowiadają o wolności i nieformalności, o nowych restrykcyjnych zjawiskach. Każda z prezentowanych na wystawie prac przedstawia "ojczyznę bezpośrednią, autentyczną, anarchiczną, różnorodną, ​​queerową i bezczelną".

- Obecna wiedza i związane z nią instytucje coraz silniej wpływają nie tylko na życie zawodowe artystów, lecz także na życie codzienne. I dlatego, w sposób naturalny, polityka stała się tłem dla części zdjęć. Zgromadzone na wystawie prace doskonale komentują i wielowymiarowo ukazują polską rzeczywistość – mówi w rozmowie z "Vogue" Grażyna Siedlecka, kuratorka wystawy.

Na wystawie zobaczymy m.in. zdjęcia Rafała Milacha z protestów przeciwko ustawie aborcyjnej, podejście Anny Grzeszykowskiej do własnego ciała,  Matkę Naturę oczami Diany Lelonek, komercjalizację wizerunków Jezusa i Matki Bożej Pawła Jaszczuka, a także polski patriotyzm w definicji Agnieszki Rayss.

Ponadto na wystawie pojawią się takie nazwiska jak Zuza Krajewska, Filip Berendt, Kuba Dąbrowski czy Karolina Gembara. W sumie na wystawie pojawią się fotografie stworzone przez 27 polskich artystów i artystek.

„Stan Wyjątkowy. Polska sztuka fotograficzna dzisiaj”

Wszystkie prace, które pojawią się na wystawie, powstały po 2010 roku, a najwięcej z nich w ciągu ostatnich pięciu lat. Każda z prac zostanie zaprezentowana w jednym z trzech wariantów: w formie klasycznych obrazów panelowych, projekcji oraz obiektowych instalacji.

O tym, jak ważne jest to zewnętrzne zaangażowanie dla polskich fotografów, przekonają nas prowadzone równolegle z wystawą wykłady i panele dyskusyjne, które będą dotyczyć m.in. pogarszających się warunków pracy, problemów religijnych, nietolerancji i wystawiennictwa ludzi kreatywnych w Polsce.

Wystawa "Stan Wyjątkowy. Polska sztuka fotograficzna dzisiaj” rozpocznie się 10 września 2022 roku i zakończy 1 stycznia 2023 roku.