Biblia - "Codex Sassoon" sprzedana za 38 mln dolarów

Wyobraź sobie Biblię, która pamięta czasy początków średniowiecza, niemal nigdy nie była dostępna dla szerszej publiczności i przechowywana jak drogocenny skarb. Jeśli ten opis choć trochę podniósł Ci ciśnienie, wcale nas to nie dziwi. Podobne odczucia ma wielu ekspertów rynku kolekcjonerskiego, a także samych kolekcjonerów, którzy w podnieceniu oczekiwali wyników aukcji w Sotheby’s. Gwiazdą wydarzenia była wiekowa hebrajska Biblia pochodząca z IX wieku. 

Reklama

Dziś wiemy już, że "Codex Sassoon" została sprzedana za 38,1 mln dolarów! 

Najstarsza hebrajska Biblia świata / Getty Images Najstarsza hebrajska Biblia świata / Getty Images

Najstarsza kompletna Bibliia 

"Codex Sassoon" – bo tak określono Księgę – jest zdaniem ekspertów „najstarszą i najbardziej kompletną Biblią, jaką kiedykolwiek odkryto”.

- Ważny i szlachetny kamień milowy w historii ludzkości – opisują artefakt znawcy. 

Biblia składa się z 24 ksiąg podzielonych na trzy części - Pięcioksiąg, Proroctwa i Pisma. Choć wspomniana Księga stanowi podstawę wiary judaizmu i wszelkich wyznań abrahamowych, Stary Testament jest także ważnym elementem doktryny chrześcijańskiej. Do Starego Testamentu odwołuje się również islam.

- Biblia hebrajska jest świętym, fundamentalnym tekstem dla ludzi na całym świecie — powiedziała Sharon Mintz, starszy specjalista ds. judaizmu w Sotheby’s. - Przez tysiące lat wierni dokładnie studiowali, analizowali, medytowali i zagłębiali się w Pismo Święte, by zdobyć mądrość i osiągnąć duchowe oświecenie – dodaje ekspertka i zaznacza, że licytowana Księga jest niezwykłym „świadkiem” przemian zarówno w wierze judaistycznej, jak i kulturze, sztuce, prawie czy polityce.

Najstarsza hebrajska Biblia świata / Getty Images Najstarsza hebrajska Biblia świata / Getty Images

 

Warto dodać, że nazwa „Codex Sassoon” pochodzi od poprzedniego właściciela wspomnianej Biblii - Davida Solomona Sassoona (1880-1942), który zgromadził najbardziej znaczącą prywatną kolekcję żydowskich artefaktów i rękopisów hebrajskich na świecie. Drogocenny artefakt przez wieki pozostawał praktycznie poza zasięgiem opinii publicznej. Jednak zanim trafi do nowego właściciela, zostanie wystawiony na przedaukcyjnej ekspozycji w nowojorskim Sotheby’s.  

Jak do tej pory, najcenniejszym drukiem sprzedanym na aukcji był pierwszy druk amerykańskiej konstytucji, którzy został sprzedany w 2021 roku za 43 mln dolarów. Biblia co prawda nie przebiła tego rekordu, ale cena, jaką osiągnęła na aukcji, jest imponująca!