"Morning is Broken" - nowy mural Banksy'ego

Obraz przedstawiający chłopca odsłaniającego zasłony w oknie i towarzyszącego mu kota powstał w miejscu zamurowanego okna lub górnej bramy wejściowej. Banksy jak zwykle do swojego dzieła wykorzystał istniejące na miejscu elementy. Mianowicie zasłonami na muralu jest pognieciona blacha, która już tam była.

Reklama

 

Nowy mural Banksy'ego zniszczony

Banksy opublikował na swoim profilu na Instagramie serię zdjęć z miejsca, w którym namalował "Morning is Broken". Fotografie układają się w swoistą fotostory. Na pierwszym obrazku widzimy cały budynek z muralem, na kolejnym jest zbliżenie na samą pracę, a na ostatnim uwieczniona jest wyrwa w ścianie, na której znajdował się chłopiec z kotem. Za zburzenie ściany odpowiada stojąca obok koparka i mężczyzna obsługujący ją.

Historyczna opuszczona farma Blacksole w Herne Bay

Mówi się, że miejsce, które wybrał Banksy dla swojej najnowszej pracy nie jest przypadkowe. Artysta wiedział, że 500-letnia farma Blacksole miała zostać zrównana z ziemią i miał być to swego rodzaju protest. Przypomnijmy, że prace Brytyjczyka zazwyczaj nawiązują do burzliwych społecznych tematów, do których można zaliczyć przekształcenie historycznego miejsca w nowoczesne osiedle.

Informacje wyburzeniu zabudowy, która powstała w 1529 roku pojawiły się rok temu. Ma tam teraz powstać nowe osiedle z całą infrastrukturą, sklepami i restauracjami. Chętnych na kupno nieruchomości w tym miejscu zapewne nie będzie brakować - Herne Bay jest nadmorską miejscowością, którą zamieszkuje 35 tysięcy osób. Jej dodatkowym atutem jest stosunkowo mała odległość od Londynu - zaledwie 89 km.

Nikt nie wiedział, że to praca Banksy'ego

Dziennikarze z lokalnego serwisu KentOnline szybko zjawili się na farmie w Herne Bay i rozmawiali z robotnikami pracującymi na miejscu. Jeden z nich, George Caudwell, przyznał, że nie zdawali sobie sprawy z tego, że to praca Banksy'ego.

- Nie mieliśmy pojęcia, że to Banksy. Naprawdę źle się poczułem, kiedy dowiedziałem się, że to on.

Mężczyzna przyznał, że na miejscu obecny był także nowy właściciel, który również nie wiedział, że niszczą właśnie mural legendarnego artysty.

 

Adam Brooks, mieszkaniec Herne Bay powiedział w rozmowie z KenOnline, że przyjechał na farmę natychmiast po tym, jak zobaczył post Banksy'ego na Instagramie. 

- Akurat jadłem lunch i zobaczyłem post Banksy'ego na Instagramie. Od razu rozpoznałem budynek. Byłem dosłownie minutę drogi stąd, więc wskoczyłem do auta i przyjechałem. Rozmawiałem z budowniczymi i powiedzieli, że widzieli dziś rano kogoś w czerni na wzgórzu, który robił zdjęcie budynku, ale nic o tym nie myśleli.

Informacja o dziele Banksy'ego szybko także dotarła do szefostwa ekipy budowlanej, która poprosiła pracowników od odnalezienie przynajmniej resztek "Morning is Broken".

Pozostałości "Morning is Broken" w lokalnym parku rozrywki

Fragment ściany, na której jest niemal cały mural Banksy'ego został odzyskany z gruzu i trafił do lokalnego parku rozrywki Dreamland, gdzie każdy będzie mógł podziwiać dzieło.