Najlepszy prezent pod choinkę 2022

Każdego roku wytrawni analitycy szwedzkiego rynku z Hui typują najlepszy prezent świąteczny -  "årets julklapp”. Co ciekawe, ich przewidywania zwykle są bardzo trafne. Prezenty, które znajdują się w ich zestawieniach, sprzedają się przed Bożym Narodzeniem jak szalone! Co zatem będzie prezentowym hitem na gwiazdkę 2022? 

Reklama

Podczas poszukiwań najlepszego prezentu badacze Hui kierują się jedną, niezmienną zasadą: podarek musi być odzwierciedleniem czasów, w których aktualnie żyjemy.

I tak w 2020 roku była to kuchenka kempingowa, pozwalająca Szwedom na spotkania towarzyskie na łonie natury, a w 2021 roku były to bilety na koncert, które miały być jak światełko w tunelu dla osób oczekujących na złagodzenie ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Rok 2022 zdominowała niestety wojna w Ukrainie, kryzys ekonomiczny i ogromne ceny energii, a co za tym idzie wysokie koszty utrzymania. Analitycy uznali więc, że idealny prezent pod choinkę powinien być stosunkowo tani, a jednocześnie pozwolić obdarowanemu wprowadzić pewne oszczędności w kwestiach ogrzewania. 

Co kryje się pod tym opisem? Ciepły, wełniany sweter - najlepiej zrobiony na drutach ręcznie! Jesteście zaskoczeni? 

 

Idealny prezent pod choinkę? Wełniany sweter hand made

Badacze rynku Hui zauważyli, że 2022 roku wzrosło zainteresowanie rękodziełem. I nie chodzi już nawet wyłącznie o ubrania. Uwielbiamy ręcznie malowaną ceramikę, ręcznie robioną biżuterię czy dzianinowe graffiti.

- Widzimy, że młodzi ludzie uwielbiają ten trend. Weźmy pod lubię chociażby „dzianinowe graffiti” - znane również jako „yarnbombing” - które pojawia się w większych miastach. Rękodzielnicy-influencerzy zyskują uwagę w mediach społecznościowych, a hashtag "knittok" zgromadził prawie 400 milionów wyświetleń na TikToku. Tej zimy będziemy potrzebować przede wszystkim ręcznie robionych swetrów – mówi dla „TT newswire” Emma Hernell, dyrektor generalna Hui Research.

Co więcej, ręcznie robione elementy garderoby są pożądane w tym roku nie tylko ze względu na swoją funkcję. Okazuje się, że były one pierwszym wyborem, jeśli chodzi o ranking najbardziej świadomego prezentu roku 2022.

 

Wełniany sweter czy skarpetki zrobione na drutach– ciepłe i dobre dla planety

Przez ostatnie cztery lata stowarzyszenia Klimaklubben (Klub Klimatyczny) i Medveten Konsumtion (Świadoma Konsumpcja) ogłosiły własną alternatywę dla szwedzkiego prezentu roku Hui. Pomiędzy szwedzkim prezentem roku a świadomym prezentem roku pojawiało się mnóstwo rozbieżności, ale tym razem jest inaczej.

- Tak, to był zbieg okoliczności, ale to chyba dobrze, że obserwujemy te same trendy. Dziergane rękodzieło jest na topie. Mamy nadzieję, że przyszłe przewidywania także będą tożsame – dodaje Emma Hernell.

A zatem, czas zakupić druty, włóczkę i rozpocząć naszą wielką rękodzielniczą przygodę! Być może odkryjemy w sobie jakiś nowy talent?

Jeśli jednak nie czujecie mięty do rękodzielnictwa, zawsze możecie zdecydować się na kupno gotowego produktu, wspierając tym samym kreatywnych i utalentowanych rodzimych twórców. 

P.S. Czy wiedzieliście, że robienie na drutach to również doskonały sposób na stres? Wiele gwiazd Hollywood właśnie tak spędza wolne chwile. Podobno działa lepiej niż joga! 

 

Kochasz święta Bożego Narodzenia? Zajrzyj do naszego cyklu WELL CHRISTMAS, w którym znajdziesz wiele świątecznych inspiracji, ciekawostek i świątecznych opowieści.