Rzadkie przedmioty dostępne w limitowanych egzemplarzach z reguły po latach zyskują kilkukrotnie wyższą wartość niż w dniu premiery. Podobnie jest z zestawami klocków Lego, które niejednokrotnie mogą okazać się inwestycją o większym zwrocie niż złoto czy dzieła sztuki. Poniższe zestawy samochodów z klocków duńskiej marki są na to najlepszym dowodem.

Reklama

15. Samochód testowy LEGO

Samochód testowy LEGO/fot. BrickEconomy Samochód testowy LEGO/fot. BrickEconomy

Wypuszczony na rynek w 1988 r. zestaw z samochodem testowym z serii Lego Technics może być wart nawet 600 dolarów w 2022 r. W dniu premiery można go było dostać za niecałe 80 dolarów.

14. LEGO beach buggy 

Beach buggy/fot. BrickEconomy Beach buggy/fot. BrickEconomy

Kultowa terenówka plażowa to jeden z lepszych przykładów tego, jak innowacyjne mogą być konstrukcje z Lego. Zaprezentowany w 1981 r. zestaw mogący poszczycić się niezwykle zaawansowanym systemem zawieszenia w dniu premiery wart był… 20 dolarów. Obecnie jego cena przekracza 600 dolarów.

13. LEGO rolls-royce model z 1909 r.

Rolls-Royce z 1909 r./fot. BrickEconomy Rolls-Royce z 1909 r./fot. BrickEconomy

Zestaw z 1976 r. w dniu premiery wyceniany był na 12,5 dolara. Obecnie jego cena to 620 dolarów.

12. LEGO renault model z 1926 r.

Renault z 1926 r./fot. BrickEconomy Renault z 1926 r./fot. BrickEconomy

Jak wyżej, z tym że cena za ten 237-częściowy zestaw w 2022 r. może sięgnąć nawet 700 dolarów.

11. LEGO Technic Super Street Sensation

LEGO Technic Super Street Sensation/fot. BrickEconomy LEGO Technic Super Street Sensation/fot. BrickEconomy

Nieco młodsza i nieco bardziej skomplikowana konstrukcja. Zestaw pojawił się na rynku w 1999 r. i składa się z ponad 1,4 tys. pojedynczych części. Obecnie jest wart nawet 740 dolarów.

10. LEGO Technic Super Car

Technic Super Car/fot. BrickEconomy Technic Super Car/fot. BrickEconomy

W 1994 r. 130 dolarów za ten zestaw mogło być uznawane za przesadnie wysoki wydatek. Ale ci, co się na niego zdecydowali, z pewnością nie żałują. Złożony z 1,3 tys. części jest jednym z większych zestawów, które zostały wydane w roku 1994. W tamtych czasach był też jedną z ulubionych zabawek dzieci, co oznacza, że ​​nieotwarte opakowania są rzadkością i mogą być warte nawet 800 dolarów.

9. LEGO radiowóz

LEGO Radiowóz/fot. Brick Economy LEGO Radiowóz/fot. Brick Economy

Radiowóz policyjny z 1973 r. – choć niezwykle niepozorny – jest jednym z najcenniejszych zestawów Lego głównie dlatego, że duńska marka nie wyprodukowała zbyt wielu podobnych w latach 50., 60. i 70. XX wieku. Początkowo wart niecałe 4 dolary obecnie może być wyceniany nawet na 850 dolarów.

8. LEGO ferrari 599

LEGO Ferrari 599/fot. BrickEconomy LEGO Ferrari 599/fot. BrickEconomy

Jeden z najmłodszych zestawów na tej liście. Wypuszczony na rynek w 2007 r. w cenie 110 dolarów obecnie może być wart nawet 860 dolarów – głównie ze względu na poziom szczegółowości oraz skomplikowania konstrukcji.

7. LEGO cadillac model z 1913 r.

 

LEGO cadillac model z 1913 r./fot. BrickEconomy LEGO cadillac model z 1913 r./fot. BrickEconomy

8 tys. proc. – o tyle wzrosła wartość tego klasyka motoryzacji na przestrzeni lat od premiery w 1975 r. Zestaw początkowo wart 12 dolarów obecnie nie schodzi poniżej tysiąca. Najczęściej wyceniany jest na ok. 1,1 dolarów.

6. LEGO ciężarówka Minitalia

LEGO ciężarówka Minitalia/fot. Brick Economy LEGO ciężarówka Minitalia/fot. Brick Economy

Samochód dostawczy Minitalia to doskonały przykład zestawu vintage. Wydany w 1971 roku, jest częścią zestawu Minitalia, który był produkowany tylko we Włoszech i nigdy później nie został wznowiony. Ze względu na swoje krajowe pochodzenie jest znacznie rzadszy niż inne ciężarówki Lego, przez co jego wartość oscyluje w granicach 1,7 tys. dolarów. W dniu premiery wyceniano go na 5 dolarów.

5. LEGO ciężarówka mleczna

LEGO ciężarówka mleczna/fot. BrickEconomy LEGO ciężarówka mleczna/fot. BrickEconomy

Promocyjny, bezpłatny zestaw Lego składający się ze 133 elementów, został wypuszczony wyłącznie w Danii w 1989 r., by uczcić lokalny sklep spożywczy MD Foods/Arla Foods. Podkreślmy, swojego czasu zestaw był dostępny za darmo, obecnie zaś jego cena może wynosić nawet 2 tys. dolarów.

4. LEGO Giant Truck

LEGO Giant Truck/fot. BrickEconomy LEGO Giant Truck/fot. BrickEconomy

Imponujących rozmiarów zestaw, składający się z niemal 2 tys. elementów. Model był również znany jako czarny kot i był częścią rzadkiej serii zestawów inspirowanych profesjonalnymi zespołami wyścigowymi. Ze względu na to oraz na rozmiar obecnie może być wart nawet 2,1 tys. dolarów.

3. LEGO Jeep

LEGO Jeep/fot. BrickEconomy LEGO Jeep/fot. BrickEconomy

Najbardziej niepozorny zestaw na tej liście. Składa się ledwie z 91 części, ale jest elementem niezwykłej jednorazowej współpracy marek Lego i Jeep. Dostępny był jedynie w Europie w cenie niecałych 4 dolarów. Obecnie jest wart ponad 2 tys. dolarów.

2. LEGO cysterna mercedes Shell

LEGO cysterna mercedes Shell/fot. BrickEconomy LEGO cysterna mercedes Shell/fot. BrickEconomy

Licencjonowana cysterna Shell pojawiła się w 1966 r. jako element miasta Lego i nie jest nawet zestawem sensu stricto – składa się bowiem tylko z jednej części. To właśnie dlatego jest jednym z najrzadszych produktów duńskiej marki w historii. Obecnie taka cysterna może być warta nawet 2,3 tys. dolarów.

1. LEGO ciężarówka firmy transportowej Maersk

LEGO ciężarówka firmy transportowej Maersk/fot. BrickEconomy LEGO ciężarówka firmy transportowej Maersk/fot. BrickEconomy

Kolejny na tej liście produkt promocyjny, który rozdawany był w 1980 r. przez Lego za darmo. Jednocześnie jest to jeden z najbardziej niszowych zestawów w historii duńskiej marki, dzięki czemu obecnie może być wart nawet 2,7 tys. dolarów.