Walka z rakiem piersi poprzez sztukę 

Guzki i grudki, zmiany wokół brodawki czy wciągnięcie skóry – to tylko kilka z wielu objawów, które powinny nas zaniepokoić, ponieważ mogą być związane z rozwojem raka piersi. Tymczasem wiele kobiet wciąż nie potrafi odpowiednio wyczuć i odczytać symptomów niebezpiecznej choroby. Stąd nietypowy pomysł fundacji Macma zajmującej się walką z rakiem piersi oraz agencji reklamowej David.

Reklama

Otóż, w hiszpańsko-amerykańskim Muzeum Sztuki im. Isaaca Fernandeza Blanco w Buenos Aires zorganizowano wystawę zatytułowaną „Sztuka Samobadania”, podczas której zachęcano, by goście raz w tygodniu dotykali eksponatów.

Wśród prezentowanych dzieł pojawiły się m.in. „Trzy Gracje” Rubensa, „Batszeba” Rembrandta czy „Portret młodej kobiety” Rafaela. Bez obaw, obrazy nie są oryginalne. To ich doskonałe kopie.

Wystawa Wystawa

Kobiety z rakiem piersi na obrazach wielkich mistrzów 

Wybór poszczególnych dzieł nie był przypadkowy. Eksperci, badając prace wielkich mistrzów malarstwa, odkryli, że akurat te malowidła przedstawiały kobiety, które zmagały się z rakiem piersi. Oczywiście, w czasach gdy pozowały do obrazów wspomnianych malarzy, nie miały o tym zielonego pojęcia. Wieki później w czasopiśmie medycznym The Lancet ukazał się artykuł autorstwa dr Liliany Sosy, który dokładnie analizuje wygląd kobiecych piersi namalowanych przez Rembrandta, Rubensa czy Rafaela.

Organizatorzy wystawy postanowili wykorzystać te badania do celów edukacyjnych i w kopiach wspomnianych obrazów umiejscowili konkretne zmiany będące objawami raka piersi. W ten sposób powstały płaskorzeźby, które w ramach wystawy „Sztuka Samobadania”, które odwiedzający mogli dokładnie „macać” i wyczuć każdy, nawet najmniejszy, guzek czy powiększone węzły chłonne.

Wystawa Wystawa

Wystawa, na której można dotykać piersi 

Ta wyjątkowa, interaktywna wystawa miała mieć swoją premierę już dwa lata temu, ale ze względu na pandemię koronawirusa została przeniesiona. Teraz mieszkańcy Buenos Aires oraz turyści mogą oglądać i dotykać dzieł wielkich mistrzów. Fundacja Macma ma nadzieję, że wystawa zachęci gości do regularnego samobadania piersi, a jednocześnie rozpowszechni wiedzę na temat objawów raka piersi.

Wystawa „Sztuka Samobadania” w Buenos Aires jest tymczasowa, ale do organizacji Macma oraz agencji David już zgłosiło się kilka kolejnych muzeów zainteresowanych ekspozycją.