Świat nauki nigdy nie przestanie nas zaskakiwać! Oto kolejny dowód – badania japońskich naukowców z Uniwersytety Miyagi, którzy dowiedli, że muzyka klasyczna wzmaga apetyt na jedzenie słodyczy. Jak to sprawdzono?

Reklama

Jesz za dużo słodyczy? Uważaj, czego słuchasz! 

W badaniu wzięło udział blisko 800 uczestników, którzy wysłuchali 20 utworów z czterech gatunków muzycznych – jazzu, hip-hopu, rocka i metalu oraz muzyki klasycznej. Po wysłuchaniu ich badacze poprosili uczestników, by powiedzieli na jaki rodzaj jedzenia mają największą ochotę.

Przedstawiono im 16 konkretnych dań, w tym słodkości. Bohaterowie eksperymentu oceniali żywność od „wcale” do „bardzo”, przedstawiając swoje preferencje. Szybko okazało się, że uczestnicy, którzy słuchali muzyki klasycznej najczęściej mieli ochotę na coś słodkiego!

Tak oto japońscy naukowcy odkryli korelację między spokojną, harmonijną, klasyczną muzyką a zamiłowaniem do słodkiego smaku. Choć badanie takie może wydać się mało pożyteczne, wcale tak nie jest.

 

Klasyka, czyli ciekawy chwyt marketingowy! 

- Restauracje, sklepy, cukiernie, piekarnie (pomyśl tylko o lodziarniach!), które sprzedają głównie słodką żywność, powinny zainteresować się wynikami naszych badań – twierdzą wspomniani naukowcy.

- Wydaje się możliwe, by wykorzystać to badanie także w realizacji reklam słodkiej żywności – dodają badacze z Japonii.

Naukowcy z Uniwersytetu Miyagi odkryli również, że najmniej preferowane podczas słuchania muzyki klasycznej były pikantne potrawy, takie jak na przykład ostro doprawione hamburgery.

Pozostaje tylko pytanie, czego słuchali uczestnicy badania? Otóż badacze z Japonii postawili na takie klasyki jak: „Take Five” Dave'a Brubecka, „Walkin” Milesa Davisa, „California Love” 2Paca i Dr Dre oraz „Aria na strunie G” Jana Sebastiana Bacha.

Warto również dodać, że jedno z wcześniejszych badań na temat wpływu muzyki klasycznej na preferencje kulinarne wykazało, że słuchanie muzyki Jana Sebastiana Bacha jest kompatybilne z płaceniem wyższych rachunków w restauracjach. Być może właśnie dlatego właściciele restauracji – szczególnie wieczorami – puszczają muzykę klasyczną swoim gościom!