Muzeum Narodowe w Krakowie bije rekordy popularności. Odnotowano rekordową frekwencję!

Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło podsumować pierwsze półrocze działalności w 2023 roku. Jak się okazało, liczba miłośników sztuki rośnie! W tym roku muzealne progi przekroczyło milion odwiedzających, co jest absolutnym rekordem w historii placówki! Dla Dyrektora MNK nie było to jednak zaskoczeniem.

Reklama

– Dopiero sierpień, a my już odnotowaliśmy w tym roku ponad milion gości w naszym muzeum. – poinformowało Muzeum Narodowe w Krakowie.

Oddział MNK Klasztorek / Oficjalny profil FB Muzeum Narodowego w Krakowie Oddział MNK Klasztorek / Oficjalny profil FB Muzeum Narodowego w Krakowie

Rekord goni rekord. Muzeum Narodowe w Krakowie z frekwencyjnym sukcesem

Muzeum Narodowe w Krakowie 2022 roku zakończyło z rekordową frekwencją prawie 1,4 mln odwiedzających. Największą popularnością cieszyła się wystawa „Łempicka”, która zgromadziła blisko 80 tys. fanów. Już w styczniu dyrektor MKN Andrzej Szczerski przewidział, że 2023 rok będzie niezwykły. Według niego liczba odwiedzających w grudniu będzie oscylowała wokół 1,5 mln.


- Widzimy, że już pierwszy tydzień stycznia przyniósł nam 30 tys. gości – skomentował frekwencję na początku 2023 roku.

Wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie. Co warto zobaczyć?

Oceniając półroczne statystyki, należy wskazać, że muzealna placówka przyciągnęła do siebie turystów interesującymi wystawami stałymi i tymczasowymi.
Krakowskie Sukiennice skupiły wokół siebie fanów XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Jak się okazało, jest ich całkiem sporo, bo aż 130 tys.

Gmach Główny może pochwalić się frekwencją na poziomie 205 tys. osób. Po zamknięciu wystawy „Łempicka”, 26 maja 2023 roku udostępniono w nim ekspozycję „Wilno – Vilnus – Vilne 1918-1948. Jedno miasto wiele opowieści”, ukazującą wagę tego miasta dla historii sztuki polskiej.

Ekspozycja dodatkowo została uzupełniona o prace Ireny i Joanny Karpińskich, których twórczość pozostawała pod silnym wpływem wileńskiej sceny artystycznej. Kto jeszcze nie miał okazji zapoznać się z ekspozycjami, ma czas do 3 września 2023 roku!

Z kolei od 23 czerwca trwa fenomenalna wystawa „Matejko. Malarz i historia”, na której zgromadzono ponad 300 eksponatów związanych z życiem i twórczością najwybitniejszego artysty w historii Polski. Wystawa potrwa do stycznia 2024 roku.

"Dama z Gronostajem" Leonarda da Vinci przyciągnęła prawie pół miliona fanów!

Największą popularność zyskało jednak Muzeum Książąt Czartoryskich, gromadząc jak dotąd aż 400 tys. widzów. Nic dziwnego. „Dama z gronostajemLeonarda da Vinci i „Krajobraz z miłosiernym SamarytaninemRembrandta, znajdujące się pośród muzealnych eksponatów, to cenne dzieła na skalę światową. Każdy także pragnął zobaczyć odnowiony Klasztorek, który zakończył prace rewitalizacyjne w oddziale MNK

Jesień 2023 w Muzeum Narodowym w Krakowie. Co zobaczymy?

Co jeszcze czeka odwiedzających? W listopadzie MNK na terenie Głównego Gmachu otworzy ekspozycję „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”, jako kolejny pokaz z cyklu 4 x Nowoczesność.


- Ta wystawa myślę, że dla wielu z nas będzie odkryciem, bo nie jest ani nostalgiczna, ani rozrachunkowa, a po prostu jest nowym spojrzeniem na PRL jako rozdział historii nowoczesności w Polsce – komentuje Andrzej Szczerski, zapraszając na wystawę.