Mundial w Katarze – BBC zignorowała ceremonię otwarcia

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata miała być wielkim świętem piłki nożnej i momentem, w którym uwaga świata wreszcie skupi się na piłce nożnej, nie na krytyce Kataru za łamanie praw człowieka i FIFA za korupcję. BBC miała jednak inne plany.

Reklama

Zamiast m.in. występu Jung Kooka z koreańskiego zespołu BTS, Morgana Freemana i setek lokalnych artystów, widzowie brytyjskiej telewizji zobaczyli wystąpienia prezenterów w studiu, w których ci skrytykowali m.in. fatalne traktowanie pracowników fizycznych w Katarze, zakaz homoseksualizmu w kraju, a także korupcję w FIFA.

To najbardziej kontrowersyjne Mistrzostwa Świata w historii, a piłka nie została nawet jeszcze kopnięta – stwierdził już na samym wstępie transmisji w BBC legendarny angielski piłkarz Gary Lineker.

– Odkąd FIFA wybrała Katar na gospodarza w 2010 r., pojawiły się liczne kontrowersje: od oskarżeń o korupcję po traktowanie migrantów, którzy stracili życia przy budowie stadionów. Homoseksualizm jest tam [w Katarze] nielegalny. Prawa kobiet i wolność słowa stoją pod znakiem zapytania. […] Zajmujcie się tylko piłką nożną, mówi FIFA. Cóż, będziemy, przynajmniej przez kilka minut – kontynuował.

BBC ostro krytykuje mundial w Katarze i FIFA

Następnie Lineker i pozostali goście w studiu – piłkarze Alan Shearer i Ashley Williams oraz piłkarka Alex Scott – przeszli do rozkładania na czynniki pierwsze korupcyjnego skandalu, dzięki któremu mundial obecnie odbywa się w Katarze.

– Mohammed bin Hammam z Kataru, który był prezesem Azjatyckiego Związku Piłki Nożnej, został dożywotnio wykluczony. Nawet Sepp Blatter [były przewodniczący FIFA - red.] powiedział ostatnio, że to był błąd, więc właśnie tam jesteśmy z tym Pucharem Świata – stwierdził Shearer.

W dalszej części programu była reprezentantka Anglii Alex Scott kpiła z obecnego przewodniczącego FIFA, Gianniego Infantino, za sugestię, że może odczuwać solidarność z pracownikami migrującymi i kosztami udziału w mistrzostwach świata. Określiła też jego niedawne przemówienie "dziwacznym".

– Nigdy nie dowiesz się, jak to jest być pracownikiem migrującym. Powtarzanie, że piłka nożna jest dla wszystkich to nieprawda. Nie można powiedzieć, że piłka nożna jest dla wszystkich – powiedziała Scott.

Słowom tym wtórował także Ashley Williams:

– Myślę, że kiedy przyznawano Katarowi turniej, nie było żadnych rozważań na temat praw człowieka i praw pracowniczych, i nie było żadnych rozważań dotyczących budowy stadionów. Minęło 10 lat, zanim zobaczyliśmy jakiekolwiek zmiany w zakresie poprawy warunków pracy i prawa pracy – podsumował Walijczyk.

Mistrzostwa Świata w Katarze rozpoczęły się 20 listopada. Po ceremonii rozpoczynającej turniej odbył mecz otwarcia, w którym gospodarze przegrali z reprezentacją Ekwadoru 0:2. Turniej potrwa do 18 grudnia.