Mundial 2022: Władze Kataru sprowadzają drogocenne dzieła sztuki

Już sam nietypowy termin Mundialu i fakt, że po raz pierwszy jest  organizowany w kraju arabskim, budzi ogromne emocje wśród kibiców. Władze Kataru zdecydowały się jednak na kolejny krok ku wyjątkowości tegorocznego turnieju...

Reklama

W kilku punktach na mapie Dohy pojawią się drogocenne dzieła KAWS, Kathariny Fritsch, Jeffa Koonsa, Yayoi Kusama, Damien Hirst i wielu innych żyjących artystów.

 

Dodatkowo wystawy będą wzbogacone o rzeźby czy instalacje katarskich twórców, m.in. Shua’a Ali, Adela Abidina, Ahmeda Al Bahrani czy Salmana Al-Male. Sztuka została sprowadzona do stolicy Kataru z zasobów Państwowego Muzeum Sztuki Kataru.

Jak zapowiadają organizatorzy, ekspozycje pojawią się pod gołym niebem na terenach stadionów, w parkach, centrach handlowych, instytucjach kulturalnych czy hotelach – wszędzie tam, gdzie każdego dnia spędzają czas tysiące osób.

 

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 - sztuka dla wszystkich 

Musimy zaznaczyć przy tym, że władze Kataru wykazały się ogromną innowacyjnością podczas organizacji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022.

Nigdy wcześniej żaden kraj nie zdecydował się na połączenie świata sportu ze światem sztuki. Niemniej jednak atrakcje na Mundialu 2022 zapowiadają się niesamowicie i z pewnością wymagały ogromnego nakładu finansów.

Pierwsze dzieła z Państwowego Muzeum Sztuki Kataru pojawiły się w Dosze już latem 2021 roku, mowa tu m.in. o dziełach  Kathariny Fritsch, Toma Claassena, Bruce Naumana czy Isy Genzken. Reszta pojawi się w stolicy Kataru już wkrótce.

Kiedy Mundial 2022?

Przypominamy jednocześnie, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 rozpoczną się już 21 listopada i zakończą dokładnie 18 grudnia.

My nie możemy się już doczekać! Wszystko wskazuje na to, że tegoroczny Mundial może nas jeszcze mocno zaskoczyć!