Mikroplastik jest też w powietrzu, którym oddychasz. Zobacz go dzięki eksperymentowi Google

Wpływ plastiku i plastikowych odpadów na środowisko i ludzi jest gorszy niż się wydaje. Doskonale obrazuje to interaktywne doświadczenie dostępne na platformie Google Arts & Culture.
Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z najpoważniejszych problemów, który stoi u podłoża kryzysu klimatycznego. Rozkładające się setki lat odpady wykonane z tego materiału rozpadają się na mniejsze cząsteczki zwane mikroplastikiem, które następnie przenikają do gleb, wód i – jak się okazuje – znajdują się też w powietrzu, którym oddychamy.
Projekt platformy Google Arts & Culture o nazwie „Plastic Air” („Plastikowe powietrze” – red.) stara się zwizualizować, w jaki sposób przedmioty codziennego użytku wykonane z tworzyw sztucznych – nawet te najbardziej niepozorne – przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza mikroplastikiem.
Polecamy
Plastikowe powietrze
Opracowaliśmy i zaprojektowaliśmy interaktywne doświadczenie internetowe, które unaocznia rodzaj zanieczyszczenia, o którego istnieniu większość ludzi nawet nie wie – osadzanie się mikroplastiku w powietrzu, czyli wynik stale rosnącej globalnej produkcji i konsumpcji plastiku – pisze na swoim Instagramie twórczyni projektu, artystka Giorgia Lupi.
Eksperyment „Plastic Air” przedstawia cząsteczki mikroplastiku jako realne obiekty – torby, zabawki, ubrania, opakowania etc. – by wyraźniej zobrazować realny skład powietrza wokół nas, którego nie da się dostrzec gołym okiem.
Doświadczenie rozpoczyna się widokiem niebieskiego, przejrzystego nieba. Użytkownik może natomiast „zanieczyścić” je, upuszczając różne przedmioty codziennego użytku na ekran i zobaczyć, jak rozpadają się w powietrzu na mniejsze cząstki plastiku.
Można także ustawić elementy takie jak lokalizacja (miasta, obszary wiejskie) i warunki pogodowe – wiatr, deszcz, śnieg, aby zobaczyć, jak wpływają one na rozprzestrzenianie się mikroplastiku – dodaje Lupi.
Strona oferuje także kompleksowe, naukowe opracowanie tematu oraz garść wskazówek i porad, jak zminimalizować swój wkład w globalne zanieczyszczenie plastikiem.
Projekt „Plastic Air” jest częścią „Heartbeat of the Earth”, współpracy Google Arts & Culture z ośmiorgiem artystów i artystek, który przedstawiają swoje interpretacje naukowych danych o klimacie.
Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie:
Polecamy
Popularne
- 1 Emma Thompson w filmie "Powodzenia, Leo Grande" porusza temat seksualności dojrzałych kobiet: "Narodził się mit kuguara"
- 2 Sztuka w obliczu wojny. Jak ukraińscy artyści radzą sobie podczas inwazji? „Obserwujemy nagły wzrost zainteresowania sztuką ukraińską”
- 3 Władimir Putin to psychopata? Super wróg prezydenta Rosji ujawnia jego tajemnice w filmie "Sekrety żon oligarchów"
- 4 Amber Heard sprzeda drogi prezent od Elona Muska, aby spłacić Johnny'ego Deppa! Proces dekady pochłonął jej oszczędności
- 5 Kate Bush z trzema rekordami Guinnessa dzięki „Stranger Things”. Popularność utworu „Running Up That Hill” nie słabnie
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

1,5 sekundy do setki. Elektryczny minibolid McMurtry Speirling powstanie w wersji drogowej

WAKACJE W GRUZJI: Spacer w chmurach i drinki w Diamond Barze. Otworzono nowy most nad Kanionem Dashbashi

Londyn. Aktywiści klimatyczni PRZYKLEILI SIĘ do obrazu Johna Constable’a w Galerii Narodowej

Chciałbyś być OBRZYDLIWIE BOGATY? Naukowcy mają dla Ciebie ciekawą wiadomość
