Marilyn Monroe XXL Stewarda Johnsona - dlaczego budzi tak wiele kontrowersji?

W czerwcu 2021 roku na placu znajdującym się tuż obok Palm Springs Art Museum stanął niemal 8-metrowy pomnik Marilyn Monroe. Rzeźba zatytułowana „Forever Marilyn” przedstawia ikonę Hollywood w słynnej pozie ze „Słomianego wdowca” Billy’ego Wildera. Aktorka w zalotny sposób przytrzymuje zwiewną sukienkę unoszoną przez podmuch wiatru z klatki wentylacyjnej metra. Pomnik stworzył w 2011 roku nieżyjący już artysta Steward Johnson. Był on autorem dużych rzeźb, które wywoływały skrajne emocje wśród odbiorców. To właśnie on wykonał również ogromnego Abrahama Lincolna, który stanął w centrum Chicago w 2017 roku.

Reklama

Forever Marilyn - gigantyczny pomnik w Palm Springs / Getty Images Forever Marilyn - gigantyczny pomnik w Palm Springs / Getty Images

„Forever Marilyn” przez te lata była wypożyczana do różnych miejsc i miast, by w końcu powrócić do Palm Springs w 2021 roku (w założeniu na trzy lata).

Wiele osób sprzeciwiało się ustawieniu rzeźby.

- To absurd, że wychodzisz z muzeum i widzisz tył czyichś majtek – wypowiadał się w mediach jeden z mieszkańców Palm Springs.

- Co to mówi naszym dzieciom, naszym gościom i naszej społeczności, kiedy stawiamy pomnik, który sprawia, że kobiety wyglądają jak przedmioty, jest naładowany seksualnie i jest lekceważący? – podkreślał w 2020 roku dyrektor muzeum, Louis Grachos.

- Posąg Marilyn Monroe o wysokości 26 stóp został zaprojektowany tak, aby widzowie mogli wejść między nogami, spojrzeć na jej sukienkę i zrobić zdjęcie jej krocza lub pośladków dla zabawy – mówiła wówczas Emiliana Guereca z Women's March Foundation,  której słowa przytoczył "Smithsonian Magazine". - Jest seksistowski, wyzyskujący i mizoginistyczny. Nawet po śmierci Marilyn nie ma spokoju - dodała. 

Pomnik Forever Marilyn w Palm Springs w 2014 roku / Getty Images Pomnik Forever Marilyn w Palm Springs w 2014 roku / Getty Images

Gigantyczny posąg Marilyn Monroe - pozew przeciwko miastu Palm Spring

Ponieważ władze nie uległy naciskom mieszkańców,  przeciwnicy „Forever Marilyn” zawiązali specjalny komitet CReMA (the Comitee to Relocate Marilyn – Komitet Relokacji Marylin), w którym znaleźli się wpływowi mieszkańcy miasta, w tym projektantka mody Trina Turk i kolekcjoner modernistycznego designu Chris Menrad.

Złożyli oni pozew przeciwko miastu, który początkowo został odrzucony. 23 lutego 2023 roku decyzja ta została uchylona przez Czwarty Okręgowy Sąd Apelacyjny w Kalifornii.

CReMA w swoim pozwie zaznaczyła, że urzędnicy nie mają prawa do zamknięcia ulic przez pomnik. Miasto broniło się ustawą, która pozwala na tymczasowe wstrzymanie ruchu na specjalne okazje. Według prawa jednak okazje te nie mogą trwać trzy lata.

- Przepisy te pozwalają miastom zamykać części ulic na krótkoterminowe imprezy, takie jak świąteczne parady, sąsiedzkie jarmarki uliczne i imprezy blokowe. Wydarzenia te zwykle trwają kilka godzin, dni, a nawet kilka tygodni – przytacza postanowienie sądu artnews.com.

Pomnik Forever Marilyn / Getty Images Pomnik Forever Marilyn / Getty Images

W związku z tym, że pomnik Marilyn Monroe blokuje jedną z dróg, pojawiły się pomysły, by przesunąć rzeźbę w inne miejsce.

Na stronie change.org powstała specjalna petycja, która zebrała niemal 42 tys. podpisów. W komentarzu wypowiedział się m.in. artysta z Los Angeles - Nathan Coutts:

- Jeśli już musi być wystawiona, to niech ją przesuną wzdłuż drogi. Niech stoi z betonowymi dinozaurami w pobliżu Cabazon. Tam będzie przydrożną atrakcją, w czym jest najlepsza. 

Marilyn Monroe zmarła w 1962 roku, a wciąż wzbudza kontrowersje

Nie da się ukryć, że blondwłosa piękność stała się ikoną Złotej Ery Hollywood, mimo że jej seksapil budził skrajne emocje wśród widzów. Wizerunek Marilyn Monroe wpisał się nie tylko w amerykańską, ale i światową popkulturę na dobre.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku obraz Andy’ego Warhola „Shot Sage Blue Marilyn” z 1964 roku został sprzedany w Christie's New York za 195 milionów dolarów (łącznie z opłatami). Stał się tym samym najdroższym dziełem XX wieku i najcenniejszym tego artysty.