Willa Józefa Mehoffera w Krakowie: Twórczy azyl, w którym napijesz się kawy

Willa Józefa Mehoffera to prawdziwa muzealna perła na mapie Polski. Położona w centrum Starego Miasta Krakowa stanowiła azyl dla artysty, a dziś jest dostępna dla turystów. Można tu podziwiać dzieła sztuki secesyjnego twórcy, obejrzeć kolekcję rodzinną i… napić się kawy w ogrodzie. Aktualnie willa stanowi część ekspozycji Muzeum Narodowego w Krakowie i zaprasza do odwiedzin. 

Reklama

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie, wyjście na ogród / Muzeum Narodowe w Krakowie Dom Józefa Mehoffera w Krakowie, wyjście na ogród / Muzeum Narodowe w Krakowie

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie to słynny Pałacyk pod Szyszkami

Józef Mehoffer, najwybitniejszy przedstawiciel polskiej secesji w sztuce, wprowadził się do domu przy ul. Krupniczej 26 w Krakowie w 1932 roku. Historia tego miejsca sięga jednak połowy XIX wieku. W 1850 roku budynek wzniósł Stanisław Rogowski, dziadek Stanisława Wyspiańskiego. Miejsce to od początku swojego istnienia tętniło życiem artystycznym. Ostateczny kształt Pałacyku pod Szyszkami – nazywanego tak od motywu szyszek pinii — to zasługa ostatniego jego właściciela, Józefa Mehoffera. W czasie II wojny światowej Józef Mehoffer stworzył w nim salon muzyczno-literacki i twórczą pracownię.

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie, wyjście na ogród / Muzeum Narodowe w Krakowie fot. Jacek Złoczowski Dom Józefa Mehoffera w Krakowie, wyjście na ogród / Muzeum Narodowe w Krakowie fot. Jacek Złoczowski

Willa Józefa Mehoffera: Od artystycznego domu do Muzeum Narodowego w Krakowie

Plany stworzenia muzeum w domu rodzinnym wysunął w 1963 syn artysty, Zbigniew Mehoffer. Ostatecznie pomysł ten zrealizowano w 1986 roku, przekazując willę w ręce Muzeum Narodowego w Krakowie. W kolejnych latach rodzina oddawała na potrzeby muzealnej ekspozycji meble, pamiątki rodzinne i dzieła sztuki Józefa Mehoffera. Artysta niestety zmarł w 1985 roku i nie doczekał się otwarcia muzeum.

Salon w willi Józefa Mehoffera w Krakowie / Muzeum Narodowe w Krakowie fot. K.Kowalik Salon w willi Józefa Mehoffera w Krakowie / Muzeum Narodowe w Krakowie fot. K.Kowalik

Co zobaczyć w krakowskim muzeum Józefa Mehoffera?

Ten dwupiętrowy budynek składa się z 16 pomieszczeń, z których największą uwagę przykuwa salon z kominkiem i fortepianem, bogato zdobiona klatka schodowa, różowa sypialnia artysty, pokój pani domu – Jadwigi Mehoffer i czerwony gabinet japoński. Podróż po pokojach wieńczy arcydzieło artysty, portret szwagierki — Wandy Janakowskiej „Śpiewaczka”.

Józef Mehoffer szczególną wagę przywiązywał do salonu, z którego przez przeszklone witrażami drzwi wychodzi się na taras i do różanego ogrodu. Dziś można w nim napić się kawy i poszukać twórczej inspiracji.

Co ciekawe, wnętrze willi zachowało swój naturalny charakter. Muzealne władze na podstawie ikonografii, dokumentów, a także rodzinnych wspomnień dołożyły największych starań, aby uchwycić dawny wygląd pomieszczeń. Było to możliwe także dzięki podarunkom rodziny Mehofferów. Oprócz wspomnianego obrazu „Śpiewaczka”, w willi można podziwiać inne dzieła młodopolskiego artysty, w tym witraże „Nadzieja”, „Miłość”, czy też „Wiara”.

Obraz Józefa Mehoffera Śpiewaczka / Muzeum Narodowe w Krakowie Obraz Józefa Mehoffera Śpiewaczka / Muzeum Narodowe w Krakowie

Kiedy i za ile można zwiedzać Willę Józefa Mehoffera?

Willę Józefa Mehoffera można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w weekendy w godzinach 10:00-16:00. Ceny zwiedzania dla osób dorosłych rozpoczynają się od 18 zł. We wtorki muzeum można zwiedzać bezpłatnie.