W nocy z 20 na 21 października 2021 wyłoniono laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 2021. Choć po finałowych występach pianistów większość ekspertów i miłośników muzyki klasycznej była niemal pewna, kto zostanie zwycięzcą, obrazy jury trwały do 2 w nocy. Ostateczny werdykt jury przekazał światu Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Reklama

Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego

To już pewne, zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku został Kanadyjczyk Bruce (Xiaoyu) Liu.

- Naprawdę nie wiem, co powiedzieć. To jest wspaniałe uczucie stać tutaj. To była wspaniała przygoda grać z tymi wspaniałymi ludźmi Chopina na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Było to wielkie przeżycie. Na pewno cieszy się moja rodzina i przyjaciele. Ja naprawdę nie mam słów, to wielkie przeżycie i radość – powiedział wzruszony Bruce (Xiaoyu) Liu kilka chwil po ogłoszeniu wyników.

- Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się – podsumował zwycięzca chopinowskiego konkursu.

Choć wśród finalistów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2021 było mnóstwo wspaniałych pianistów, a wielu ekspertów zgodnie powtarza, że poziom konkursu był bardzo wysoki, to właśnie Bruce (Xiaoyu) Liu skradł serce jury!

- Jury doceniło bardzo różnorodnych pianistów, a przy tym wygrał uczestnik, który bez wątpienia był najlepiej przygotowany i olśniewał na każdym etapie, czyli Bruce (Xiaoyu) Liu. Jest to pianista kompletny. Dysponuje fenomenalną techniką, ale nie używa jej, żeby się popisywać, jak potrafi zagrać dany utwór. Ona mu pozwala wydobywać z fortepianu najbardziej niesamowite barwy powiedział Krzysztof Stefański, muzykolog, dyrygent i dziennikarz „Ruchu Muzycznego”.

- Bruce (Xiaoyu) Liu czasami zaskakiwał swoją inwencją brzmieniową, a jednocześnie dysponował wszystkimi cechami pianisty chopinowskiego, co było słychać dzisiaj w jego wykonaniu koncertu. Nie potrzebował używać prawego pedału, żeby uzyskać łagodne, miękkie brzmienie. On po prostu potrafi to wydobyć z samej klawiatury. A przy tym przekonała mnie choćby jego wizja w trzecim etapie Sonaty B-Moll w dziwnym, mogłoby się pozornie wydawać, zestawieniu z Wariacjami B-Dur op. 2. Zestawił najmroczniejszy, najbardziej posępny z utworów Chopina z wirtuozerskimi wariacjami w opozycyjnej tonacji – komentował dalej ekspert.

 

Bruce (Xiaoyu) Liu - kim jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego 2021?

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu czy Orkiestra Filharmonii Izraelskiej. Dał serię koncertów z China NCPA Orchestra. Ostatnio odbył też dwie trasy po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Laureaci Konkursu Chopinowskiego 2021. Polak na 4. miejscu

Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń wyróżniło 8 pianistów:

  • I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada)
  • II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) oraz Kyohei Sorita (Japonia)
  • III nagroda – Martin Garcia Garcia (Hiszpania)
  • IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi (Japonia)  oraz Jakub Kuszlik (Polska)
  • V nagroda – Leonora Armellini (Włochy)
  • VI nagroda – J J Jun Li Bui (Kanada)

Konkurs Chopinowski - jeden z najważniejszych na świecie

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się po raz osiemnasty. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 1927 roku. Od tego czasu odbywa się regularnie co pięć lat. Rytm został zakłócony tylko dwukrotnie: drugą wojną światową i pandemią COVID-19. Jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie.