Metaverse: „Jak nie poukładamy tego świata, to będziemy w nim tak samo nieszczęśliwi – albo bardziej”

Idea cyfrowej metarzeczywistości, nad którą pracują światowi technologiczni giganci na czele z firmą Meta, była jednym z tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. O realnych zagrożeniach wynikających z niekontrolowanego rozwoju tej technologii mówiły podczas panelu „Metaverse – nowy wirtualny świat” ekspertki Jowita Michalska oraz Natalia Halska.
Metaverse – zagrożenia wynikające z tej technologii
Metaverse w założeniach ma być cyfrowym odwzorowaniem świata fizycznego na wszystkich jego poziomach. I choć upowszechnienie się tej technologii na masową skalę to wciąż odległa wizja przyszłości, ale to właśnie dlatego, zdaniem ekspertek, już teraz należy przyjrzeć się możliwym zagrożeniom z niej wynikającym.
– Musimy być realistyczni w podejściu. My dziś wiemy, że każda nowa technologia rozwiązuje problem i generuje siedemdziesiąt kolejnych. Tak było z internetem – przekonywała Natalia Halska, dyrektorka i założycielka infuture.institute oraz autorka książki „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?”.
– My 23 lata temu nie byliśmy w stanie przewidzieć tych wszystkich problemów, które dziś mamy z internetem. I tak samo nie będziemy w stanie przewidzieć wszystkich problemów, które będziemy mieli w kontekście metawersum. Ale im więcej tych scenariuszy stworzymy, tym lepiej dla nas – dodała.
W podobnym tonie wypowiadała się Jowita Michalska, prezeska Digital University oraz Singularity Group Warsaw.
– Jak nie poukładamy sobie tego świata [metaverse], to będziemy w nim tak samo nieszczęśliwi, jak wielu ludzi jest w tym świecie – albo bardziej. Bo ten świat [metaverse] w ogóle będzie bardziej – powiedziała.
Polecamy
Metaverse – nadużycia seksualne oraz inwigilacja
Wśród potencjalnych problemów związanych z metawersum Natalia Halska wymienia m.in. konieczność zdefiniowania od nowa zasad funkcjonowania tego świata i zwraca uwagę na kwestię nadużyć seksualnych.
– Dopiero pod koniec marca [2022 r.] Facebook w swoim Horizon World wprowadził zasadę, że odległość między awatarami musi wynosić półtora metra. Badania pokazują, że 50 proc. kobiet, które funkcjonują w tym świecie, doświadcza jakiejś formy seksualnych nadużyć np. ocierania. Ale ponieważ awatary pełnią naszą reprezentację w świecie cyfrowym, to jest tak samo traumatyczne przeżycie, jakby się to zdarzyło w świecie fizycznym – mówiła Halska.
Innym poważnym problemem, który zauważa ekspertka, jest poziom inwigilacji możliwy do osiągnięcia w metarzeczywistości.
– Ja bym to porównała to do takiej sytuacji, kiedy stale mamy nad sobą drona, który lata za nami w każde miejsce. Który patrzy w każde miejsce, w które my patrzymy. Który śledzi każdy nasz kontakt, każde nasze zachowanie, każdą myśl – mówiła Halska.
Polecamy
Popularne
- 1 RUMUNIA: Archeolodzy przypadkowo odkryli prehistoryczny grób. "Ten skarb to ewenement w Europie Środkowo-Wschodniej"
- 2 BRAZYLIA: Policja odnalazła pod łóżkiem pseudo jasnowidza cenne dzieło sztuki. Obraz Tarsili do Amaral został skradziony pewnej wdowie
- 3 Francja. Zmarł rysownik Jean-Jacques Sempé, autor ilustracji do przygód Mikołajka
- 4 Willa, w której tworzył Pablo Picasso, wystawiona na sprzedaż. Cena? Z pewnością dorównuje sławie artysty
- 5 Jak osiągnąć sukces? Elon Musk, Bill Gates i Mark Zuckerberg stosują "strategię 5 godzin"
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
