Trendy 2022: Składane smartfony

Składany smartfon/fot. Unsplash Składany smartfon/fot. Unsplash

Reklama

W 2021 r. blisko połowa posiadaczy smartfonów spędzała nawet 6 godzin dziennie z telefonem w ręku, a ponad 20 proc. do 4 godzin. Podczas lockdownu Polacy zamknięci w domach używali urządzeń głównie do rozmów z bliskimi, gier czy do monitoringu swoich aktywności sportowych. Dlatego coraz większe znaczenie ma dla nich to, żeby smartfon był wygodny na co dzień.

Według ekspertów z platformy Digital Care najlepszą odpowiedzią na tę potrzebę są składane smartfony, które w 2022 r. podbiją rynek wraz z premierami nowych urządzeń od innych producentów niż Samsung czy Motorola. Co najważniejsze, wraz z upowszechnianiem się technologii składanych ekranów, ceny takich urządzeń staną się zdecydowanie bardziej przystępne.

 

Trendy 2022: Wearables, urządzenia ubieralne

Applewatch/fot. Unsplash Applewatch/fot. Unsplash

Ubieralne urządzenia służące m.in. do monitorowania aktywności fizycznej czy snu są niezwykle popularne już od jakiegoś czasu. W samym tylko 2021 r. liczba osób posiadających smartwatche zwiększyła się o 32 proc., ale według Digital Care ten tren jedynie umocni się w nadchodzących dwunastu miesiącach.

 

Trendy 2022: Subskrypcja i wynajem smartfonów

fot. Unsplash fot. Unsplash

Kolejny trend dotyczy nie tyle samych urządzeń, co sposobu ich zakupu. Do świata smartfonów również wkroczyła bowiem moda na używanie bez kupowania. Światowy rynek w obszarze subskrypcji i najmu ma wzrastać rokrocznie o blisko 20 proc., a w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł prawie 6-krotnie.

To szansa i wyzwanie dla firm. Rynek subskrypcji usług rośnie w szybkim tempie. Mając na uwadze zmieniające się preferencje konsumentów, możemy się więc wkrótce spodziewać również boomu na wynajem urządzeń wraz z oprogramowaniem i usługami – uważa Maciej Sierakowski, Key Account Director z Digital Care.

Firmy, a także coraz częściej osoby prywatne, decydują się na wynajem urządzeń mobilnych w celu optymalizacji kosztów, ale też z pobudek ekologicznych. Nie chcą generować dodatkowych elektrośmieci przez zakup kolejnych komputerów lub telefonów.

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie!

Trendy 2022: Ekologicznie odpowiedzialne smartfony

Trend eko na rynku smartfonów/fot. Unsplash Trend eko na rynku smartfonów/fot. Unsplash

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej w społeczeństwach, coraz istotniejszy staje się też trend odnawiania starych urządzeń. W momencie, gdy rynek nowych telefonów notuje spadek w wysokości 6 proc., rynek urządzeń odnawianych, czyli tzw. refurbowanych, rośnie w dwucyfrowym tempie.  

Rynek telefonów odnawianych w Polsce jeszcze raczkuje. Na ten moment operujemy na niewielkich liczbach, ale już pod koniec roku było widać znaczący wzrost zainteresowania urządzeniami refurbowanymi jako alternatywą dla nowych telefonów, których brakowało na rynku – mówi Sierakowski. 

Wynika to z faktu, że kupując sprzęt Polacy porównują dostępne na rynku opcje zakupu i szukają rozwiązań, które są korzystne finansowo. Z drugiej strony obserwujemy też wzrost znaczenia aspektów ekologicznych i modę na dawanie drugiego życia temu, co używane.

Trendy 2022: Metaverse w urządzeniach mobilnych

Gogle do wirtualnej rzeczywistości/fot. Unsplash Gogle do wirtualnej rzeczywistości/fot. Unsplash

Według analityków metaverse to naturalny i logiczny kierunek ewolucji internetu. Wirtualny świat, w którym zacierają się granice między cyfrową a analogową rzeczywistością, będzie wymagał nowego podejścia do sprzętu. Według Digital Care z dużym prawdopodobieństwem można spodziewać się powstania pierwszych urządzeń nowej generacji, których rolą będzie zapewnienie użytkownikom możliwości swobodnego poruszania się pod metaświecie.