Czy Matt Damon nakręci film o wojnie w Ukrainie? 

Czy Matt Damon nakręci film o wojnie w Ukrainie, idąc w ślady Seana Peana i jego filmu dokumentalnego „Superpower”? – właśnie takie pytanie usłyszał legendarny hollywoodzki aktor w Berlinie. Matt Damon pojawił się na konferencji prasowej związanej z premierą filmu dokumentalnego „Kiss the Future” na Berlinale i chętnie odpowiadał na pytania dziennikarzy związane z jego zawodowymi planami.

Reklama

Matt Damon przyznał, że temat z pewnością jest jednym z głównych filmowych tematów, które aktualnie chodzą mu po głowie.

- Obserwowałem, jak wielu z nas, z przerażeniem to, co działo się w Ukrainie w ostatnim roku. W tej chwili nie mam nic konkretnego, ale nie ma wątpliwości, że będziemy to robić. Właściwie mam tam kogoś, kto go bada sytuację, ale jest na wczesnym etapie – przyznał aktor, dodając, że wojna w Ukrainie to temat, który jest i z pewnością będzie szeroko komentowały przez świat kina.

- Myślę, że powstaje teraz wiele świetnych filmów na ten temat. Jestem pewien, że w przyszłości będzie ich dużo, dużo więcej – powiedział Matt Damon.

Matt Damon wspiera Ukrainę / Getty Images Matt Damon wspiera Ukrainę / Getty Images

Matt Damon wspiera Ukrainę

Warto dodać, że Mat Damon od samego początku inwazji Rosji na Ukrainę wspiera ofiary konfliktu. Wielokrotnie wyrażał swoją solidarność z narodem ukraińskim, a na Festiwalu Filmowym w Berlinie zaprezentował się przed fotoreporterami z naszywką w postaci niebiesko-żółtego niedźwiedzia.

W rozmowie z dziennikarzami Matt Damon wspomniał również o tym, że niestety nie udało mu się poznać Wołodymyra Zełenskiego osobiście, ale miał okazję spotkać się z jego żoną, Oleną Zełenską podczas zgromadzenia ONZ w 2022 roku w Nowym Jorku.

Aktor zaznaczył jednocześnie, że dokumenty polityczne to nie są jego aktualną „nadrzędną strategią”, a on poświęca swój czas i energię tylko temu, w co głęboko wierzy.

- Mogę tylko próbować użyczać moich zdolności i energii rzeczom, w które wierzę. Ten temat po prostu przyszedł do mnie i było to prawdziwe błogosławieństwo – komentował Matt Damon, wspominając pracę nad swoim najnowszym filmem „Pocałunek Przyszłości”.

Adam Clayton, Bono i Matt Damon podczas premiery filmu Adam Clayton, Bono i Matt Damon podczas premiery filmu

"Kiss the Future" - o czym jest nowym film Matta Damona? 

Na konferencji prasowej poświęconej premierze „Kiss the Future” na Berlinale – oprócz Matta Damona pojawił się również reżyser filmu - Nenad Cicin-Sain. Dokument opowiada o codziennym życiu mieszkańców Sarajewa podczas brutalnej wojny w Bośni w 1997 roku.

Wydarzenia ukazane w filmie poprzedzają jednocześnie legendarny koncert zespołu U2. Tematem przewodnim „Kiss the Future” są wspomnienia Billa Cartera – pracownika organizacji charytatywnej, opublikowane w książce „Fools Rush in: A Memoir”. To właśnie determinacja Billa Cartera doprowadziła do zaangażowania zespołu U2 w pomoc mieszkańcom Sarajewa. Koncert U2 był iskrą, która rozpaliła ogień zaangażowania i pomocy płynącej do Sarajewa z całego świata.

Oprócz Matta Damona producentem filmu „Pocałunek Przyszłości” jest także Ben Affleck, Sarah Anthony i Ned O'Hanlon. Światowa premiera „Kiss the Future” odbyła się właśnie podczas 73. Festiwalu Filmowego w Berlinie 19 lutego 2023 roku. Czy film będzie dostępny w Polsce? Na razie nie mamy takich informacji.