Portret Marilyn Monroe Andy’ego Warhola i nowy rekord na rynku sztuki

Kultowy portret Marilyn Monroe w stylu pop art stworzony przez Andy’ego Warhola w 1964 roku został sprzedany za 195 milionów dolarów. Dzieło zatytułowane „Shot Sage Blue Marilyn” pojawiło się w sprzedaży Christie’s w ramach majowego Marquee Week.

Reklama

Portret Marilyn Monroe - Andy Warhol / Dom Aukcyjny Christie's Portret Marilyn Monroe - Andy Warhol / Dom Aukcyjny Christie's

- To najważniejsze dzieło sztuki XX wieku, jakie zostanie wystawione na aukcji od dziesięcioleci. „Marilyn” Andy’ego Warhola jest magnum opus amerykańskiego pop artu i obietnicą amerykańskiego snu, łącząc w sobie optymizm, kruchość, sławę i ikoniczność. Dzieło to jest czymś więcej niż portretem amerykańskiej gwiazdy czy ikoną sztuki i kultury XX wieku. Jest bezdyskusyjnie jednym z najwspanialszych obrazów wszech czasów, obok „Narodzin Wenus Botticellego”, „Mony Lisy” Leonarda da Vinci i „Panien z Awinionu” Picassa. I będziemy mieli jedyną w swoim rodzaju okazję do publicznego zaprezentowania tego arcydzieła na aukcji – mówił w oficjalnym oświadczeniu Alex Rotter, prezes domu aukcyjnego Christie’s ds. sztuki XX i XXI wieku.

Do tej pory najdroższym dziełem Andy'ego Warhola był Car Crash (Double Disaster), który wystawiono w 2013 roku za 105,4 milionów dolarów.

Cały dochód ze sprzedaży „Shot Sage Blue Marilyn” ma zostać przekazany Thomasowi i Doris Ammann Foundation, organizacji charytatywnej w Zurychu, która wspiera programy zdrowotne i edukacyjne dla dzieci.

Shot Sage Blue Marilyn – krótka historia dzieła, które stało się ikoną

- Spektakularny portret izoluje osobę i gwiazdę; Marilyn nie jest na nim tylko kobietą; zapomniano o strasznych okolicznościach jej śmierci i życia w ogóle. Pozostaje jedynie enigmatyczny uśmiech, który łączy się z innym tajemniczym uśmiechem – dystyngowanej Mona Lisy – mówi Greg Frei, prezes zarządu fundacji.

 

Marilyn Monroe - Andy Warhol - historia portretu

Andy Warhol namalował portret farbą akrylową, posiłkując się techniką sitodruku. Stało się to po śmierci Marilyn Monroe w 1962 roku. "Shot Sage Blue Marilyn" to jeden z pięciu obrazów artysty, której bohaterką jest jedna z najsławniejszych aktorek wszech czasów.

Każdy z portretów posiada inny kolor tła: czerwony, pomarańczowy, jasnoniebieski, szałwiowy oraz turkusowy. Cztery spośród nich są znane pod nazwą „The Shot Marilyns” i upamiętnia wydarzenie, które miało miejsce jesienią 1964 roku.

Performerka Dorothy Podber miała zapytać Andy’ego Warhola: „ If i could shoot some of paintings?”, czyli w wolnym tłumaczeniu: „Czy mogłabym sfotografować kilka obrazów?”.

W języku polskim pytanie to nie niesie za sobą żadnej dwuznaczności, ale w języku angielskim słowo „shoot” może zostać użyte w kontekście strzału lub zrobienia zdjęcia. Artysta założył więc, że chodzi o to drugie. Mylił się.

Kobieta wyciągnęła pistolet i strzeliła w pobliski stos czterech sitodruków. Podobno kula trafiła prosto między oczy Marilyn Monroe. Turkusowa wersja portretu akurat nie znajdowała się w stosie, dlatego wyszła z incydentu bez szwanku.

Warto dodać, że obecnie najdroższym dziełem wszechczasów sprzedanym na aukcji jest „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, który został wylicytowany na aukcji w 2017 roku za 450,3 mln dolarów.