Magiczne zwierciadło w Muzeum Sztuki Cinciannti

Niepozorne lustro, o którym ostatnio zrobiło się głośno, należy do Muzeum Sztuki w Cincinnati. Zwierciadło z czasów dynastii Han po wystawie sztuki wschodnioazjatyckiej, która okazała się totalnym niewypałem, funkcjonowało raczej jako "kurzołap" w magazynie. A jednak pracownicy muzeum zauważyli pewną właściwość zabytkowego przedmiotu. Czy to możliwe, że jest magiczny?

Reklama

Pracownicy muzeum zauważyli, że wystarczy tylko odrobina światła, a zwierciadło rzuca na ścianę wspaniały wizerunek Buddy Amitabhy otoczonego promieniującą aureolą. Co więcej, imię „Amitabha” jest również umieszczone z tyłu lustra.

Dyrektor Muzeum Azji Wschodniej - Hou-Mei Sung - zauważył podobieństwo reliktu do tzw. Magicznych Luster znalezionych w Tokio, Szanghaju i Nowym Jorku. To skłoniło ją do odwiedzenia osobiście Muzeum Sztuki w Cinciannti. W podróży towarzyszył jej konserwator.

- Poprosiłam, aby na lustro zostało skierowane silne światło. Użyliśmy latarki telefonu komórkowego i zadziałało. Później zwierciadło zostało poddane eksperymentom przy użyciu silnych i skupionych świateł, które ujawniły ostatecznie wizerunek Buddy w pełnej krasie – mówi Hou-Mei Sung dla CNN.

Czym są Magiczne Lustra z dynastii Han?

Te niesamowite lustra powstały podczas panowania dynastii Han w Chinach. Zostały stworzone przez wytłoczenie pewnego wizerunku na jednej ze stron brązowej płyty.

Ze względu na grubość, zwykle trudno jest dostrzec, jaki obraz może przedstawiać, tym bardziej że druga strona zawsze była rzetelnie polerowana tak, aby przypominała zwierciadło. To właśnie dlatego przez bardzo długi czas tego typu artefakty były uważane za magiczne.

Hou-Mei Sung uważa, że istnieją tylko trzy jak dotąd odkryte Magiczne Lustra o tematyce buddyjskiej, z których dwa datowane są na okres Edo Japan - jedno znajduje się w Muzeum Narodowym w Tokio, a drugie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Nowo odnaleziony relikt najprawdopodobniej jest jednak znacznie starszy.

- Jestem pewna, że wszyscy badacze kultury azjatyckiej przybędą do Muzeum Sztuki w Cinciannti, aby zobaczyć ten niesamowity relikt i całą naszą kolekcję – dodała Hou-Mei Sung.

Lustro będzie ponownie wystawione w Muzeum Sztuki w Cincinnati od 23 lipca 2022.