„Bambini” – monumentalne dzieło Magdaleny Abakanowicz składające się z 83 betonowych rzeźb przedstawiających sylwetki dzieci bez głów pobiło rekord wszech czasów na polskim rynku sztuki. Praca została sprzedana we wtorek 7 grudnia za 13,6 mln złotych w domu aukcyjnym Polswiss Art i stała się także najdrożej sprzedanym dziełem artystki na świecie.

Reklama

Abakanowicz wraca na szczyt

Poprzedni rekord wszech czasów utrzymał się zaledwie przez tydzień. We wtorek 30 listopada podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku” w DESA Unicum obraz Andrzeja Wróblewskiego pt. „Dwie mężatki” sprzedano za 13,44 mln złotych.

Co ciekawe, praca Wróblewskiego zdetronizowała inne dzieło Magdaleny Abakanowicz. Składający się z 50 wydrążonych od środka figur wykonanych z tkaniny jutowej „Tłum III” został sprzedany za 13,2 mln złotych w październiku 2021 r.

„Bambini” – najdrożej  sprzedane dzieło sztuki w Polsce

Magdalena Abakanowicz, Bambini (1998-1999)/fot. Polswiss Art Magdalena Abakanowicz, Bambini (1998-1999)/fot. Polswiss Art

Projekt rzeźbiarski zatytułowany „Bambini” to jedno z najsłynniejszych i największych dzieł Magdaleny Abakanowicz. Pierwotnie powstał jako instalacja dla paryskiego Les Jardins du Palais Royal i był jednym z najwcześniejszych wielopostaciowych projektów, które artystka tworzyła od połowy lat 70. Jako jeden z nielicznych przedstawia postaci dziecięce.

Praca po raz pierwszy była eksponowana na wystawie „Abakanowicz on the Roof” na dachu nowojorskiego Metropolitan Muzeum of Art, a później na licznych wystawach na całym świecie m.in. w Berlinie, Paryżu, Warszawie, Poznaniu, Madrycie czy Mediolanie.

„Bambini” jest też częścią całego cyklu „tłumy”, który sprawił, że Magdalena Abakanowicz stała się artystką światowego formatu i przyniósł jej uznanie krytyków. Jeden z nich stwierdził, że „żaden artysta XX w. oprócz Abakanowicz nie zrealizował tłumu ludzi, którzy równocześnie są bierni i natarczywi”.

Magdalena Abakanowicz zmarła w roku 2017.