Oskar Zięta i jego "Urban Crystals" podbijają Dubaj

6 lutego 2023 roku rzeźby „Urban Crystals” Oskara Zięty pojawiły się w Dubaju, podczas otwarcia plenerowej wystawy Tales Under the Gate. Wydarzenie organizowane jest w ramach 14. edycji targów Art Dubai – corocznej, która promuje artystów z różnych dziedzin: mody, sztuki czy designu.

Reklama

– Urban Crystals to obiekty, które nazywam „miejskimi kalejdoskopami” – opisuje artysta. - Lewa strona odbija się na prawej, góra odbija się na dole. Powstaje rama, w której wyeksponowane są pewne ważne osie, ważne budowle, ważna architektura – komentuje dalej Oskar Zięta, który osobiście pojawił się na otwarciu wystawy.

Oskar Zięta podczas Art Dubai / materiały prasowe Oskar Zięta podczas Art Dubai / materiały prasowe


Rzeźby Oskara Zięty – jak wpisują się w przestrzeń Dubaju?

Lustrzane obiekty Oskara Zięty doskonale współgrają z przestrzenią, w której się znajdują. W tym największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich wydobyły architektoniczne i historyczne znaczenie łuków triumfalnych. Niedaleko wystawy znajduje się Muzeum Przyszłości (Museum of Future), co podkreśla futurystyczne podejście Oskara Zięty do sztuki.

 - Trójwymiarowe dzieła sztuki wydają się prawdziwie przynależeć do świata ludzi. Od czasów starożytnych rzeźby wyrażały fenomenalny potencjał badania estetyki i stabilizacji formy. Publiczne rzeźby Oskara Zięty, podobnie jak jego niewielkie obiekty, istnieją po to, by skupić naszą uwagę na procesie i materiale - jego niezwykłych właściwościach i metodzie, jaką został zdeformowany – czytamy w komunikacie prasowym.

 

Lustrzane rzeźby Oskara Zięty w Dubaju / materiały prasowe Lustrzane rzeźby Oskara Zięty w Dubaju / materiały prasowe

Zięta Studio podkreśla również, że podczas targów Art Dubai Oskar Zięta zaprezentował swoją hipersześcienną koncepcję portalu przyszłości.

 - Te przypominające kryształy obeliski snują narracje o miejskim krajobrazie, naturze i człowieku - wszystkie oprawione w abstrakcję odbić. Miejskie kryształy odzwierciedlają istniejącą rzeczywistość, jednocześnie zakrzywiając ją w swoich wielowymiarowych ramach. Są niczym wielkie kalejdoskopy miasta. Każdy promień światła padający w okolicy rzeźby lub samo patrzenie na nią, stanowi ciągły niepowtarzalny i nieskończony akt szlifowania kryształu. Każdy miejski obserwator kształtuje diament swojej indywidualnej percepcji - bo wszystko, co widzimy, to odbicie.

 "Urban Crystals" będą zdobić Dubaj do 20 września 2023 roku.

Lustrzane rzeźby Oskara Zięty w Dubaju / materiały prasowe Lustrzane rzeźby Oskara Zięty w Dubaju / materiały prasowe

 

Oskar Zięta – kim jest polski artysta z futurystyczną wizją?

Oskar Zięta jest absolwentem Politechniki Szczecińskiej, później wyjechał do Zurychu na dwuletnie stypendium na Politechnice Federalnej. To właśnie to doświadczenie i współpraca z naukowcami z tej uczelni pozwoliły mu na opracowanie autorskiej technologii FiDU (Freie Innendruck Umformung – „formowanie ciśnieniem wewnętrznym”), którą wykorzystuje w swoich projektach (w Urban Crystals także). Obiekty wykonane za pomocą tej techniki wyglądają jak lśniące, nadmuchane baloniki.

- Cała technologia, którą opracowaliśmy, jest zbudowana na deficycie – nie na tym, że mamy wystarczającą ilość finansów. To, że pracujemy z cienkim materiałem – bo jest tańszy; to, że pracujemy bez narzędzi do tworzenia formy… Cały pomysł na technologię FiDU powstał z odejmowania i redukcji tego, na co nie mieliśmy pieniędzy – mówił w rozmowie z Well.pl Oskar Zięta.

Początkowo FiDU została wykorzystana przy produkcji mebli – niezwykle popularne stało się krzesło „PLOPP” (polski ludowy obiekt pompowany powietrzem), które trafiło do stałej kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu. Mebel Zięty uznawany jest za jeden z przedmiotów, który zmienił współczesny design.

Rzeźby jego autorstwa, które powstały przy użyciu wcześniej wspomnianej technologii stanęły także w polskich miastach. Jedna z nich ozdabia Wyspę Daliową we Wrocławiu, stalowy kraken zawisł zaś w gdańskim Dworze Artusa.

Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: