Sukces Magdaleny Abakanowicz - wystawa w Tate Modern

Abakany to coś w rodzaju mostu między mną a światem zewnętrznym. Mogłabym się nimi otoczyć, mogłabym stworzyć atmosferę, w której czułabym się bezpieczna – tak swoje przestrzenne rzeźby opisywała sama Magdalena Abakanowicz. Teraz każdy może poczuć wśród nich to, co czuła artystka, podczas najnowszej ekspozycji jej prac prezentowanych od 17 listopada w londyńskim Tate Modern.

Reklama

Na wystawie „Every Tangle Of Thread And Rope” („Każdy splot nici i lin”) galeria zaprezentuje po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii łącznie 26 prac polskiej rzeźbiarki, które w latach 60. i 70. XX wieku wywołały niemałe zamieszanie w świecie sztuki.

Dzieła te radykalnie zrywały bowiem nie tylko z ograniczeniami nakładanymi na artystów przez komunistyczny reżim, ale też z dotychczasowym dorobkiem zachodnioeuropejskiej kultury.

Wystawa Magdaleny Abakanowicz w Tate - recenzje

Instalacje autorstwa Abakanowicz to skomplikowane, przestrzenne formy – niektóre o wysokości sięgającej nawet 5 metrów – stworzone z organicznych materiałów takich jak końskie włosie, sizal czy włókna konopne. W ten sposób artystka eksplorowała związki pomiędzy tymi surowymi formami a ludzkim ciałem i naturą.

„To z tych włókien zbudowane są wszystkie żywe organizmy, tkanki roślin, liście i my sami. Nasze nerwy, nasz kod genetyczny, kanały naszych żył, nasze mięśnie. Jesteśmy strukturami włóknistymi” – opisywała swoje dzieła Magdalena Abakanowicz.

Magdalena Abakanowicz, Abakan, fot. materiały prasowe Magdalena Abakanowicz, Abakan, fot. materiały prasowe

Zgodnie z jej wizją prace powinny być eksponowane jak żywe obiekty w taki sposób, by wchodziły w interakcje z przestrzenią dookoła oraz z obserwatorami. Dlatego też wystawa w Tate prezentowana jest jako pewnego rodzaju włóknisty labirynt, w którym zwiedzający będą mieli okazję się zanurzyć i doświadczać wizji Abakanowicz.

Brytyjscy recenzenci, którzy mieli okazję zobaczyć wystawę w Tate są jednogłośnie zachwyceni pracami polskiej artystki. Rachel Campbell-Johnston z "The Times" nazwała rzeźby "hipnotyzującymi i fascynującymi".

- Jeśli Abakanowicz tka ze swoich włókien bajki, to są to zdecydowanie bajki mroczne. Pochodzą z głębi tajemniczych krain wyobraźni. To świat tyleż odczuwany, co widziany, który w tym spektaklu ożywa - pisze Campbell-Johnston.

Pod wrażeniem Abakanów była także Laura Cumming z "The Guardian". Krytyczka doceniła przede wszystkim złożoność technik, które Abakanowicz musiała wykorzystać, by osiągnąć zamierzone przez siebie efekty.

- Każdy, kto kiedykolwiek pracował z wełną, nie wspominając już o jej tkaniu, od razu zrozumie, jak oszałamiające są jej osiągnięcia techniczne - stwierdziła Cumming.

W dalszej części tekstu dodała też:

- Nie przypominam sobie w galerii piękniejszych perfum niż zgrzebna wełna i torfowy polar Abakanowicz .

Wystawa „Every Tangle Of Thread And Rope” przygotowana jest przez Tate Modern we współpracy z Fundacją Toms Pauli w Lozannie oraz Fundacją Magdaleny Abakanowicz. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 21 maja 2023 r.

Londyńskie Tate Modern to obok nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA) jedna z najważniejszych galerii sztuki nowoczesnej na świecie.