Paul McCartney – prywatne zdjęcia Beatlesa na wystawie

National Portrait Gallery w Londynie zaprezentuje ponad 200 fotografii wykonanych przez Paula McCartneya między grudniem 1963 a lutym 1964. Był to okres, kiedy zespół the Beatles zyskiwał międzynarodową sławę i po raz pierwszy wyruszył w trasę koncertową do Stanów Zjednoczonych.

Reklama

- Zdjęcia wykonane w tym okresie uchwyciły moment, w którym John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr przeszli od bycia najpopularniejszym zespołem w Wielkiej Brytanii do międzynarodowego kulturowego fenomenu, od koncertów w Liverpoolu i Londynie po występy w The Ed Sullivan Show w Nowym Jorku dla 73-milionowej publiczności telewizyjnej – podkreślił dyrektor National Portrait Gallery, Nicholas Cullinan.

Jak zapewnia Nicholas Cullinan, wydarzenie „zapewni wyjątkowo osobiste spojrzenie na to, jak to było być Beatlesem na początku Beatlemanii”.

- W czasie, gdy w kierunku zespołu skierowanych było tak wiele obiektywów, te zdjęcia będą świeżym spojrzeniem na ich doświadczenia, a wszystko to widziane oczami Sir Paula McCartneya - komentował na łamach "Guardiana". 

Prezentowane na londyńskiej wystawie migawki uchwyciły członków zespołu The Beatles podczas występów i pobytu w hotelach podczas międzynarodowej trasy koncertowej. 

,,Paul McCartney Photographs 1963-1964: Eyes of The Storm’’ / Paul McCartney ,,Paul McCartney Photographs 1963-1964: Eyes of The Storm’’ / Paul McCartney

 

Londyn: Wystawa zdjęć Paula McCartneya – kiedy będzie można zobaczyć wystawę?

Wystawa ,,Paul McCartney Photographs 1963-1964: Eyes of The Storm’’ w National Portrait Gallery rozpocznie się 28 czerwca i potrwa do 1 października 2023 roku. Bilety będą kosztować około 24 funtów.

,,Paul McCartney Photographs 1963-1964: Eyes of The Storm’’ - Paul McCartney / okładka albumu ,,Paul McCartney Photographs 1963-1964: Eyes of The Storm’’ - Paul McCartney / okładka albumu

Paul McCartney wydaje album 

Równolegle z otwarciem wystawy zbiegnie się premiera albumu fotograficznego zatytułowanego ,,1964: Eyes of The Storm’’ autorstwa Paula McCartneya. Książka w formacie 245x285mm będzie zawierać 275 zdjęć wykonanych przez byłego Beatlesa wraz z refleksjami autora na temat fotografii.

Jak wynika z opisu książki, Paul McCartney w 2020 roku odnalazł około 1000 archiwalnych zdjęć. Muzyk wykonał je aparatem wykorzystującym film 35 mm. Z tak ogromnego zbioru, wcześniej zaginionych zdjęć, wybrano te, które uwieczniły najciekawsze chwile Beatlesów w Liverpoolu, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Waszyngtonie i Miami.