David Hockney – interaktywna wystawa prac w Londynie

W pełni immersyjne i interaktywne doświadczenia sztuki robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę w Londynie. Po tego typu wystawach poświęconych Fridzie Kahlo oraz Vincentowi van Goghowi, przyszedł czas na multimedialną podróż po 60 latach twórczości brytyjskiego malarza i rysownika Davida Hockneya.

Reklama

Wystawa zatytułowana „Bigger & Closer, not smaller & further away” będzie dostępna dla zwiedzających między 25 stycznia a 23 kwietnia tego roku, a jej start zainauguruje otwarcie zupełnie nowej przestrzeni artystycznej w stolicy Wielkiej Brytanii.

Mowa o Lightroom, czteropiętrowej, multimedialnej galerii sztuki na King’s Cross, która wyposażona jest w „najnowsze zdobycze technologie audio i wideo”.

– Lightroom będzie domem dla tworzonych przez artystów, immersyjnych pokazów multimedialnych – czytamy w oświadczeniu na stronie projektu.

Jednym z głównych sponsorów Lightroomu jest z kolei urodzony w Ukrainie, brytyjski biznesmen i oligarcha Leonard Bławatnik, jeden z najhojniejszych patronów londyńskiej Tate Modern.

Wystawa Davida Hockneya w Londynie / Instagram @lightroomldn Wystawa Davida Hockneya w Londynie / Instagram @lightroomldn

David Hockney w Londynie – szczegóły wystawy w Lightroom

Wystawa Davida Hockneya inaugurująca przestrzeń Lightroom podzielona jest na „sześć rozdziałów”. Każdy z nich składa się z różnych prac brytyjskiego artysty – od jego polaroidowych kolaży, przez serię animacji i obrazów stworzonych na iPadzie, aż po scenografie jego autorstwa.

Kurator wystawy Mark Grimmer obiecuje ponadto „wielkoskalowe projekcje obrazów, animacje, dzieła z archiwum artysty oraz przygotowane specjalnie z myślą o wystawie wywiady z Hockneyem”.

– Słuchanie głosu Hockneya w tej oszałamiającej przestrzeni i oglądanie jego dzieł sztuki rozpościerających się na ścianach będzie zarówno niezwykłym doświadczeniem, jak i edukacją. Obrazuje to tylko, jak potężnym medium stanie się Lightroom dla artystów, z którymi będziemy współtworzyć pokazy w kolejnych latach – dodaje jeden z producentów wystawy Nicholas Hytner.

Wystawa „Bigger & Closer, not smaller & further away” powstała we współpracy z dwoma niezależnymi studiami produkcyjnymi – 59 Productions oraz London Theatre Company.