Londyn: Cenny obraz Francisa Bacona na aukcji 

42 mln dolarów – taka jest estymacja obrazu „Portret Luciana Freuda” autorstwa Francisa Bacona, który trafi na aukcję sztuki już pod koniec miesiąca w londyńskim Sotheby’s. Dzieło namalowane przez jednego z najwybitniejszych ekspresjonistów to wisienka na torcie aukcji poświęconej sztuce brytyjskiej.

Reklama

„Portret Luciana Freuda” powstał w 1964 roku na podstawie fotografii, którą Lucianowi Freudowi wykonał John Deakin – przyjaciel i asystent Francisa Bacona. Płotno przedstawia mężczyznę siedzącego na łóżku, z rozpostartymi ramionami i zniekształconymi rysami twarzy.

Lucian Freud i Francis Bacon znali się od 1944, a ich znajomość szybko przerodziła się w przyjaźń. W latach 60. Francis Bacon wielokrotnie malował Luciana Freuda – ten był dla niego prawdziwą muzą, źródłem inspiracji i napędem rozwoju.

Obaj malarze pozostali przyjaciółmi aż do lat 80. XX wieku, kiedy to doszło do rozpadu ich związku. Lucian Freud był wyraźnie zazdrosny o sukcesy, które odnosił Francis Bacon.

 

Francis Bacon - rarytas dla kolekcjonerów sztuki 

Portret, który pojawi się na aukcji Sotheby’s jest centralną częścią tryptyku. Dwa pozostałe elementy znajdują się w kolekcji prywatnej oraz w Muzeum Izraelskim w Jerozolimie. Kluczowy obraz przez dekady nie był pokazywany na żadnej wystawie, choć znajdował się w kolekcjach londyńskich i europejskich. W 1982 roku został kupiony przez obecnego właściciela, a teraz ponownie trafia na rynek sztuki.