Budowlańcy z Łodzi odkrywają prawdziwy skarb

Najbardziej niezwykłe odkrycia często są kwestią przypadku. Nie inaczej było w przypadku znaleziska w Łodzi. Robotnicy pracujący przy remoncie kamienicy przy ul. Północnej w Łodzi odkryli kilkaset przedmiotów, które prawdopodobnie przetrwały całą II wojnę światową.

Reklama

Metalowa papierośnica, kieliszki, szkatułki, sztućce, salaterki oraz serwetnik – do tej pory przedmioty te ukrywały się głęboko pod ziemią. Gdy robotnicy zrozumieli, że mogą mieć do czynienia z cennymi przedmiotami z przeszłości, od razu zawiadomili o swoim odkryciu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.

- Nasi pracownicy niemal natychmiast pojawili się na miejscu, aby ocenić, że w skład zakopanego w ziemi skarbu wchodzi 280 metalowych przedmiotów – m.in. chanukije, świeczniki, sztućce, kieliszki, salaterki, okucia, papierośnica, serwetnik, szkatułka. Większość z nich została wykonana z metalu posrebrzanego - tłumaczą cytowani przez Onet przedstawiciele WUOZ.

I wszystko wskazuje na to, że podejrzenia robotników okazały się słuszne…

 

Zakopany pożydowski skarb z II wojny światowej

Według WUOZ znalezione w łódzkiej kamienicy przedmioty mogły zostać zakopane tuż po rozpoczęciu II wojny światowej. Co więcej, ich wygląd i pochodzenie sugerują, że niegdyś należały do osoby pochodzenia żydowskiego o bardzo wysokim statusie społecznym.

- W czasie oględzin ustalono, że to nie koniec niespodzianek na tym terenie — w tej sytuacji tego samego dnia ŁWKZ wydał decyzję nakazującą wstrzymanie robót ziemnych i przeprowadzenie badań archeologicznych. W efekcie pozyskano dodatkowo ponad 70 przedmiotów, m.in. świeczniki, szklany komplet toaletowy, sztućce, pierścionek – dodaje WUOZ.

Wiadomo już, że ukryte niegdyś przedmioty trafią w ręce Muzeum Archeologicznego i Etnicznego w Łodzi.