Londyn: V&A Museum otwiera centrum Davida Bowiego

David Bowie Centre for the Study of Performing Arts – taką nazwę będzie nosić centrum poświęcone twórczości Davida Bowiego, które – jak zapowiada londyńskie V&A Museum – zostanie otwarte do 2025 roku. Przestrzeń ma w pełni obrazować proces twórczy jednego z najwybitniejszych muzyków XX wieku, a także prezentować nieupublicznianie nigdzie dotąd archiwalia, do których Muzeum Viktorii & Alberta nabyło właśnie prawa.

Reklama

- To będzie podręcznik wiedzy o Bowiem dla przyszłych pokoleń – tak nowe artystyczne centrum określają jego twórcy.

Stała przestrzeń wystawiennicza poświęcona Davidowi Bowiemu zagospodarowana zostanie w nowym V&A East Storehouse w Queen Elizabeth Olympic Park w Stratford.

David Bowie w kostiumie David Bowie w kostiumie

Nowe centrum Davida Bowiego - 80 tys. eksponatów i 6 dekad historii 

Co znajdziemy w środku? Twórcy zapowiadają, że nowe centrum Bowiego ma pomieścić ponad 80 tys. eksponatów, które obejmują sześć dekad kultowego kariery muzyka.

- Centrum będzie intymnym oknem na jego autoekspresję i procesy myślowe, od początku jego kariery w latach 60-tych, aż do śmierci w 2016 roku – czytamy w zapowiedzi V&A Museum.

Odręczne teksty piosenek (m.in. „Fame” czy „Ashes to Ashes”), osobista korespondencja, kompozycje muzyczne, oryginalne kostiumy sceniczne, scenografie, własnoręcznie tworzone eksperymentalne instrumenty czy zdobyte nagrody, a także niepublikowane projekty artystyczne – to wszystko pomieści David Bowie Centre for the Study of Performing Arts, podstawiając Dawida Bowiego jako człowieka renesansu, wszechstronnie uzdolnionego artystę i legendę XX wieku.

- V&A jest zachwycone, że zostało opiekunem jego niesamowitego archiwum i może udostępnić je publiczności. Radykalne innowacje Bowiego w dziedzinie muzyki, teatru, filmu, mody i jego styl – od Berlina przez Tokio po Londyn – nadal wpływają na sztuki designerskie i kulturę wizualną oraz inspirują twórców - od Janelle Monáe, przez Lady Gagę, po Tildę Swinton i Rafa Simonsa – komentował Tristram Hunt, dyrektorka V&A.

Dyrektor V&A Museum dodał, że nowe centrum V&A East Storehouse jest idealnym miejscem do nawiązania dialogu między pracami Bowiego, a dotychczasowymi zbiorami V&A, obejmującymi 5000 lat sztuki, projektowania i rzemiosła.

- Moje najgłębsze podziękowania kieruję do David Bowie Estate, Blavatnik Family Foundation i Warner Music Group za pomoc w urzeczywistnieniu tego i za dostarczenie nowego podręcznika dla „bowiesów jutra” - podsumował. 

Kostiumy sceniczne Davida Bowiego 

Warto dodać, że wśród prezentowanych eksponatów pojawią się m.in. najbardziej legendarne stylizacje Bowiego, w tym zestaw Ziggy Stardust, zaprojektowany przez Freddiego Burrettiego w 1972 roku, płaszcz Union Jack, zaprojektowany wraz z Alexandrem McQueenem na okładkę albumu Earthling z 1997 roku oraz kreacje sceniczne Dansai Yamamoto, które David Bowie nosił podczas trasy koncertowej na trasie Aladdin Sane w 1973 roku.

David Bowie na backstag'u festiwalu muzycznego Glastonbury w płaszczu zaprojektowanym przez Alexandra McQueena - czerwiec 2000 roku / Getty Images David Bowie na backstag'u festiwalu muzycznego Glastonbury w płaszczu zaprojektowanym przez Alexandra McQueena - czerwiec 2000 roku / Getty Images

Tilda Swinton wspomina Davida Bowiego

Tilda Swinton – jedna z największych przyjaciółek i wspołpracowniczek Davida Bowiego – tak skomentowała plany otwarcia centrum poświęconego jego twórczości.

- Przejmując archiwum Davida Bowiego, V&A będzie teraz w stanie zaoferować ludziom na całym świecie i przyszłym pokoleniom dostęp do historii Davida Bowie. To będzie jak portal, przez który będzie można wejść do jego niezwykłego świata – zarówno dla praktykujących artystów wszystkich dziedzin, jak i dla każdego z nas – komentowała aktorka.